DEVA Partisi’nden 9 maddelik reçete
Büyükkarıştıran, Topolovgrad arasında AB projesi yapıldı
Ovacık’a güneş enerjisi geldi
Kepirtepe Konuşmaları başlıyor
Bu yazı 21 Mayıs 2020, Perşembe 08:49:52 tarihinde eklendi. 1622 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DERELER TEMİZ AKIYOR - Servet Şenyiğit

DERELER TEMİZ AKIYOR

 

 

Geçen hafta Hürfikir' deki haber umut vericiydi. Lüleburgaz Deresinin temiz aktığının haberinde derede balıkların görüldüğü, kurbağa seslerinin duyulduğu belirtiliyordu.                                                   

TV' lerde gösterilen ve su kullanımını konu alan kamu sporunu anımsadım. Vahşi sulama yapılmamasını söylüyor, damlama metodu kullanılmasını istiyordu spotta. Suyu tasarruflu kullanalım diyor. Düşününce de 'devlet akıl veriyor ancak kendine aklı yetmiyor' diye düşündüm. Çiftçi tarlasını, bahçesini sulayacak suyu buldu da hangi yöntemle sulayacağı öğretiliyor.                                   

Nehir ve derelerin üzerine plansız programsız yüzlerce HES yapılarak suyun önü kesildi, doğal denge altüst edildi. Sanayi kuruluşları tüm atıklarını nehir ve derelere vererek doğa katliamı yapıyorlar. Arıtma tesisi olanlar bile masraflı bulduğundan çalıştırmıyor. Ergene nehrinin durumu ortada. Sulama yapılamıyor ve hiçbir canlı yaşayamıyor. Lüleburgaz dereside aynı durumda. Kimlerin nasıl kirlettiği zehirlendiği belli. Denetim olmayınca ve birtakım çıkarlar uğruna göz yumulunca tarlalar sulanamadığı gibi insan sağlığı da önemsemiyor. Sömürü hırsı gözlerini kör etmiş.                                                             

 KOVİD-19 salgını nedeniyle fabrikalarda üretime ara verilince doğa hemen kendini yenilemeye başladı. Dereler temiz akıyor, balıklar yüzüyor, kurbağa sesleri duyuluyor. Aslında bu durum, yöneten ve denetleyenlere bir derstir. Dereyi hangi fabrikaların kirlettiği çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Suçlu kendini ele vermiştir. Derelerden yeniden zehir akması nasıl önlenecek? KOVİD-19 salgını sonrası fabrikalar üretime geçtiğinde derelerden yine zehir akacak.   Kamucu denetim anlayışı ön plana çıkmak zorundadır ve şimdiden alınacak önlemler konuşulmalı tartışılmalıdır.  

Yazdır Paylaş
Diğer Servet Şenyiğit Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek