Tekirdağ’da kadın ve çocuk cinayeti
Tekirdağlı gazetecilerden Başsavcı Gül’e ziyaret
Trakya sivrisinek işgali altında
Tebrik ziyaretleri sürüyor
Bu yazı 07 Şubat 2020, Cuma 09:18:23 tarihinde eklendi. 2077 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İNSAN SEVGİSİ - Ahmet Bostancı

İNSAN SEVGİSİ

 

Kâinatın yaradılış sebebi sevgidir. Yaratılanı Yaradan’dan dolayı sevmek esastır. İnsan sevgisinin temelinde Allah inancı vardır. Dinimizin temeli sevgi üzerine kurulmuştur. Allah’ın isimlerinden birisi de. “EL-VEDÛD” tür. Anlamı: İyilik yapan, kullarını seven ve merhamet eden demektir. Aişe (ra) validemiz peygamberimiz(as)e:  “İman nedir.?” Diye sordu. O’da: “Allah için sevmek, Allah için nefret etmektir.” Buyurdu. Müslüman sevgi insanıdır. Allah’ı, peygamberi, insanları, hayvanları, tabiatı, kâinatı sever. Yunus der ki:

“Gelin birlik olalım/ İşi kolay kılalım.

Sevelim sevilelim/ Dünya kimseye kalmaz…”

 En yüce varlık insandır. Ancak kusurları, zaafları eksiklikleri vardır. İnsan “ne oldum” dememeli “ne olacağım” demeli. Kusur araştırıcı değil, kusurları örtücü olmalı.  Başkalarının başına gelen olumsuzluklara sevinmemeli, onlardan ders almalı.  Allah beni ve herkesi zor duruma düşmekten korumalı diye dua etmeli. “Her hangi bir kul dünyada diğer bir kulun ayıbını, kusurunu örterse, Allah’ta kıyamet günü onun ayıbını örter.” Peygamber müjdesini unutmamalıdır.

İnsanları ahlâklarından, imanlarından ve güzel taraflarından dolayı sevenleri Allah’ta sever. Sevginin hâkim olması için selâmı yaymalı, hediyeleşmeli, yapıcı olmalı, iyiliğe iyilikle, hatta kötülüğe bile iyilikle karşılık vermeli. Sevgiden, merhametten yoksun olan insanlar sayesinde dünyamız adeta cehennemi yaşıyor. İnsanlığın rahat bir nefes alabilmesi için sevgi ve merhamete ihtiyaç vardır.

Şair Hüdâî der ki:

Faydası olmayan bahardan yazdan, / Yüce dağ başının kışı makbüldür.

Cahilin yaptığı sohbetten sözden/  Alimin hayali, düşü makbuldür.

Lokma yeme mehanetin (adi) elinden/ Kurtulamazsın sonra acı dilinden

Namertlerin kaymağından balından/ Merdin kuru, yavan aşı makbuldür.

Hüdâi söyler incecikten/ Hal ehli olmayan ne bilir halden?

Bilgisiz, duygusuz, hoş görüşsüz kuldan/  Ölülerin mezar taşı daha makbuldür.

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek