Kızılay, kurban vekâlet bağışlarını almaya başladı
Vatandaşın elektrik sayacını çaldılar
Kameradan suçüstü
Lüleburgaz Belediyesi fide dağıttı
Bu yazı 04 Ekim 2019, Cuma 10:30:38 tarihinde eklendi. 2642 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ZİLZAL (DEPREM) SURESİ - Ahmet Bostancı

ZİLZAL (DEPREM) SURESİ

 

ZİLZAL (DEPREM) SURESİ

KONULARI:  1-Kıyametin safhaları, 2-Ahirette insanların gruplar halinde mahşere gelişi,

3- Küçük-büyük yapılan her işin karşılıksız kalmayacağı…

MEALİ: 1-Yer o yaman sarsıntı ile sarsıldığı,

2-Yer içindeki ağırlıkları çıkarıp dışarı attığı,

3-Ve insan “ona ne oluyor?” dediği zaman,

4- O gün yer bütün haberlerini anlatır.

5-Çünkü Rabbin ona vahy etmiştir.

6- O gün insanlar amellerinin karşılığı kendilerine gösterilmek üzere bölük bölük çıkacaklardır.

7-Her kim zerre kadar iyilik işlemişse onu görecektir.

8- Her kim, zerre kadar kötülük işlemişse onu görecektir.

TEFSİRİ: (Kısaca) Deprem esnasında, yer kürenin belli bir kısmı, belli şiddette sarsılır. İnsanlar korkar, dehşete kapılır. Yıkımlar, ölümler, yaralanmalar… Kısacası insanlar için felaket olur. Oysa kıyamet denilen büyük deprem, yeryüzünün belli yeriyle sınırlı kalmayacak.  Bu günkü depremlerle mukayesesi dahi mümkün olmayacak. (Ayet:1)

 Toprak Adem(as) den kıyamete kadar gömülmüş olan tüm insanları içinden atacak. Herkes mahşer yerinde toplanıp, diriltilecek. Yine toprak içindeki madenlerini kusacak.(Ayet:2)

 Denizler, dağlar dümdüz olacak.  Gezegenler birbiriyle çarpışacak. Tüm kainatın düzeni tarumar olacak. Bunun için bu surede, insanlara sorumluluğu ve yaradılış gayesi hatırlatılmakta ve dünya hayatında yaradılış gayesine uygun hareket etmesi gerektiği bildirilmektedir. Ayrıca yapacağı tüm iyilik veya kötülüğün zerre miktarı dahi olsa bir karşılığının olacağı haber verilmektedir. Bu dehşetli olaylar karşısında insanlar tarif edilemeyecek şaşkınlık içinde “Ona (yere) ne oluyor.” (Ayet:3) Diyecek.

İşte o zaman yeryüzü zamanıyla, mekanıyla ve şahitleriyle tüm yaşanılanları anlatacak. (Ayet;4).  

Çünkü emri gerçek sahibi olan Allah’tan almıştır. (Ayet:5) “Sura üfürülünce bir de bakarsın ki kabirlerinden çıkıp Rablerine doğru akın akın koşarlar. “Eyvah bizi kim uyandırdı!?” bu Rahman olan Allah’ın ve peygamberin haber verdiği gündür derler.” (Yasin:51-52) Hiçbir kimse yalan söyleme, inkar etme imkanı bulamayacak. “Ne yapıyorsanız Allah şahittir.” (Yunus:61) ayetinde bildirilen gerçekler tecelli edecektir. Çünkü Allah ; “Ceza gününün sahibidir.” (Fatiha:4).  İnsanlar yaşadıkları hayatın, kullandıkları imkanların, faydalandıkları nimetlerin nasıl, hangi yolda kullandıklarının hesabını vereceklerdir.

 Neticede imanı ve iyilikleri olanlar cennetle ödüllendirilecek. İmansızlığı ve kötülükleri olanlarda cehennemle cezalandırılacaklardır.  (Ayet:7-8)     

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek