Vali Osman Bilgin, Ramazan bayramını kutladı
Lüleburgaz BİLSEM, TUBİTAK yarışmasına kabul edildi
Vali Bilgin’den hayırseverlere teşekkür
Arifede yağmur, bayramda güneş
Bu yazı 27 Eylül 2019, Cuma 09:39:01 tarihinde eklendi. 2349 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O’NUN DELİLLERİ - Ahmet Bostancı

O’NUN DELİLLERİ

 

-Adamın biri berbere traş olmaya gitmiş. Kendisini traş eden berber oradan, buradan konuşurken lafı Allah’a getirmiş.

“ Ha bu arada söyleyim. Ben Allah’a inanmıyorum.” Demiş. Adam:

“Peki neden böyle düşünüyorsun.”? Diye sormuş. Berber:

 “Allah olsaydı bu kadar insan acı çeker miydi.? Baksana hasta insanlar var, fakir, dertli insanlar var. Allah olsaydı bunların hiç biri olmazdı. Allah müdahale ederdi.” Demiş. O sırada caddeden saçı sakalı birbirine karışmış bir adam geçmiş. Berber koltuğunda oturan adam:

“Bu memlekette berber diye bir şey yok.” Demiş. Berber:

“Ben varım, işte buradayım.” demiş. Adam:

“Berber olsaydı, bu adam böyle, pejmürde halde gezermiydi.” Demiş. Berber:

“Adam bana gelmiyorsa ben ne yapayım.?” Diye cevap vermiş. Adam:

“Dediğin doğru. İşte püf noktası burası.  Allah var. Ama insanlar O’na gitmiyorsa, kabahat gitmeyenin. İşte acıların, ızdırapların sebebi bu.” Demiş.

-Karpuz topraktaki suyu kendi içine pompalıyor. Fakat içinde insanı rahatsız edecek toprak kokusu, toprak tadı yok. Suyu kusursuz bir şekilde filtreliyor. Hoşumuza gidecek hale getiriyor. İlmi ve kudreti sonsuz olan Allah’tan başka hangi güç bunu yapabilir.?

-Bir bilge ye sorarlar: “Allah’ın varlığına delilin nedir?”

“Dut yaprağıdır. Çünkü yapraklarını koyun yer, süt yapar. Arı yer bal yapar. Geyik yer misk yapar. Tırtıl yer ipek yapar…  tadı, rengi, kokusu, maddesi, bu kadar farklı olan bir şeyden bu kadar farklı güzellikler yaratmak ancak Allah’a mahsustur.”

-Neyi kaybedersen kaybet. Ama Rabbini sakın kaybetme!. Allah her şeyin yerini doldurur. Fakat hiçbir şey Allah’ın yerini dolduramaz. (Hz. Ali.ra)

 

 

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek