Uğur Kurs’tan sağlıkçılara ve emniyete burs desteği
Devrez Barajına ne oldu?
Edirne'de silahlı kavga: 7 yaralı
Sağlık Bakanı Koca’dan Kırklareli’ne teşekkür
Bu yazı 13 Eylül 2019, Cuma 09:23:18 tarihinde eklendi. 1518 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ZAFER BAYRAMI’NI MAREŞAL ÇAKMAK’IN KABRİNDE ANDIM - İlyas Şen

ZAFER BAYRAMI’NI MAREŞAL ÇAKMAK’IN KABRİNDE ANDIM

 

Askerde komutanımız açık alanda bize tarih dersi veriyordu. Her zamanki gibi mevzu Atatürk idi. “Atatürk vatanı şöyle kurtardı, böyle kurtardı…” Uzun bir konuşmanın sonunda sordu “sorusu olan var mı?” Kimseden ses yok ben gayri ihtiyari elimi biraz oynattım ama yine de sormaktan çekindim. Öyle ya Atatürk’le ilgili şüpheli bir laf etmek her yerde insanın başını belaya sokabilir. Lakin komutan benim elimin oynadığını görmüş “Sor, sor” dedi. Mademki yakalandım cesaretimi toplayıp sordum “Komutanım Atatürk çok büyük adammış vatanı kurtarmış, tamam da bir de Fevzi Çakmak var o nasıl mareşal olmuş?  Savaş kazanmadan mareşal olunamadığına göre?” Komutan hafifçe gülde ve dedi ki “Evet doğru söylüyorsun son zamanlardaki zaferlerin hepsinin gerçek kahramanı Mareşal Fevzi Çamak’tır. O gerçek mareşaldir. Atatürk’ün Mareşalliği ise meclis tarafından verilmiş bir payedir…”

Olay şöyledir, İstiklal Harbimizin başlangıcında ilk Genel Kurmay Başkanı İsmet Paşaydı. Beceremeyipte Yunan’ı durduramayınca, yani Eskişehir, Kütahya ve Afyon’un işgalini önleyemeyince meclis tarafından görevden alındı yerine Fevzi Çakmak getirildi. Zaten İstanbul’dan daha Osmanlı’nın son genel kurmay başkanıyken istifa edip gelmişti. Bu sebeple Büyük Taarruzun bütün planlarını Fevzi Çakmak yapmıştır. Hatta bu taarruz planı harp meclisinde tartışılırken bazı generaller karşı çıkmışlar özellikle Cevat Paşa (18 Mart Çanakkale Zaferi’nin komutanı) Planı çok riskli bulmuştu. Fevzi Çakmak’ın planı az kuvvetle çok düşmanı ani vuruşla imha etmek üzere planlanmıştır. Planını savunurken de “Bizim uzun savaşlara yetecek malzememiz yok” demiş. “İleride askeri nasıl doyuracaksın” diyenlere de “Ben askerimi Ankara’dan değil İzmir’den, Manisa’dan yani batıdan besleyeceğim. Halkım hasatını toplamış askerimizi bekliyor” deyince sözü o gün meclis başkanı sıfatıyla (sivil otoritenin başıdır) Mustafa Kemal almış “Ben bu plana kefilim, sorumluluğu alıyorum” diyerek planın uygulanmasını sağlamıştır. Plan dahilinde geceleri askerlerimiz cepri yürüyüşle Afyon cephe hattında toplanmış uçaklarımız Yunan uçaklarının havalanmasını önleyerek keşif yapmalarına mani olmuş, plan eksiksiz uygulandığı içinde Yunan ordusu birkaç günde perişan edilmiştir. Sakarya Savaşını da Fevzi Çakmak kazandırdığı için o da mareşal olmayı hak etmiştir. 30 Ağustos günü Eyüp Mezarlığındaki kabristanı ziyaret edip Fatiha okudum. Tartışma HUTBEDE ATATÜRK ANILSIN MI? Bende soruyorum “Geçmişte siz hiç andınız mı? Kendinizin yapmadığını başkalarından neden istiyorsunuz? Eğer “Şehit ve Gazilerimiz” denildiğinde oda içine girerde, bir yazar ilginç teklifte bulunmuş “Anıtkabre bir camide yapılsın, orada hem gelenler kuran okusun hem de “Vefatında Atatürk’e cenaze namazı kıldırılmamıştı ya laikliğe aykırıdır diye (tabiki CHP tarafından) cenaze namazı kılınsın iyi mi? Saygılarımla.

 

Yazdır Paylaş
Diğer İlyas Şen Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek