Kızılay, kurban vekâlet bağışlarını almaya başladı
Vatandaşın elektrik sayacını çaldılar
Kameradan suçüstü
Lüleburgaz Belediyesi fide dağıttı
Bu yazı 01 Ağustos 2019, Perşembe 09:20:12 tarihinde eklendi. 2663 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sokak hayvanları sorunu sadece belediyelerle çözülemez - Ertan Bayer

Sokak hayvanları sorunu  sadece belediyelerle çözülemez

 

 Lüleburgaz’da sokak hayvanları sorunu yıllardan beri devam ediyor. Bu sorun, Lüleburgaz’ın çevresinde bulunan yerleşim yerlerinden hayvanların da Lüleburgaz’a atılmasıyla daha da büyüyor.

 

Lüleburgaz Belediyesi bu hayvanların kısırlaştırılması ve tedavi edilmesi ile ilgili emek harcayabilir, ancak başka ilçe belediyeleri, köy belediyeleri veya köy muhtarlarının bununla ilgili bir birimi yok. Bu sorunun çözümü de bu köpeklerin sürekli Lüleburgaz’a atılması ile çözülemez.

 

Bu nedenle bu sorunun çözümüne Kırklareli Valiliği hatta Tekirdağ ve Edirne Valiliği de el atmalıdır. Kırklareli Valiliği kontrolünde İl Genel Meclisi’nin desteğiyle Kırklareli’nde kurulacak olan Mahalli İdareler Birliği’ne benzeyen bir birlik bu sorunu çözebilir.

 

Ne yapabilir ? Köylerdeki ve beldelerde ki köpekler bu birlik tarafından kısırlaştırılabilir. Hatta bu konuya Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) el atarsa Trakya’da ki 3 ilin her birine ayrı ayrı 50 ile 100 dönüm arasında bir yer ayrılarak hayvan parkı kurulabilir.

 

Bu hayvan parkı içerisinde barınak ile birlikte kısırlaştırılmış sokak hayvanlarının bulunduğu kedi ve köpekler için ayrı yerlerin olduğu bir tesis kazandırılabilir. Bu tesis Avrupa Birliği’nden de (AB) ekonomik destek alabilir.

 

Bu nedenle sorun her üç ilin valiliği tarafından da ele alınmalıdır.

 

Kalın sağlıcakla…

Yazdır Paylaş
Diğer Ertan Bayer Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek