Vali Osman Bilgin, Ramazan bayramını kutladı
Lüleburgaz BİLSEM, TUBİTAK yarışmasına kabul edildi
Vali Bilgin’den hayırseverlere teşekkür
Arifede yağmur, bayramda güneş
Bu yazı 25 Temmuz 2019, Perşembe 09:36:00 tarihinde eklendi. 3223 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Zor Karar” - Metin Büyükavcılar

“Zor Karar”

 

Bugün çocuklarını her bir eğitim kademesinin başlangıcında okula gönderecek anne babaların işi çok zor. Sistemindeki art arda değişiklikler, sınav sisteminin yarattığı stres, çocuğun "geleceğini kurtarma" derdi en vurdumduymaz aileye bile kaygı yüklüyor.

İlkokulda önceliğimiz sınıf öğretmeninin kalitesi olduğu için karar vermemiz daha kolay olacak. Evinize en yakın, idealist, Atatürkçü bir müdürün yönettiği devlet okulundaki, idealist öğretmeni bulmanız yeterli olacak. İdealist öğretmeni nasıl bulacağım? Öğretmenlik deneyime dayalı bir iştir. Başarısı daha önce okuttuğu öğrenciler ve velileridir. Öğretmenin akademik olarak nasıl bir bilgiye sahip olduğunu bilmeniz zor ama güler yüzlü olması, kurduğu ilişkiler, insani iletişim. Tabi ki bunlar için gidip mülakat yapacak haliniz yok. Yani referanslar ve çocuğunuzla kuracağı ilişkiye dair sezgileriniz yeterli olacaktır.

Bundan sonraki kademeler arası geçişin vazgeçemediğimiz parçası sınavlar. Tam ergenliğin ortasında, ruhunda, bedeninde fırtınalar kopan bir yaşta bir de sınav stresi eklendi bünyelerine gençlerimizin. Ailelerdeki gelecek kaygısı; çocuğunun iyi bir okulda olması, velilerdeki iyi bir meslek seçme beklentisi, sınav sistemi, LGS, TYT, AYT, vs… Ya sınavı kazanamazsa? Kafa karışıklığının tavan yaptığı dönemler. Kaygı artınca sorular da artıyor. Devlet okulu ya da özel okul mu? Çocuğum için doğru okul hangisi?

Eğitimin bir hak olduğunu ve herkese devlet tarafından bedava sunulmasının adil olduğunu savunan bir dünya görüşüm var. “Özel okul mu? Devlet okulu mu?” Sorusuna rekabetin arttığı, sınav sisteminin karmaşıklaştığı bu günlerde bu sorunun tek bir yanıtı yok. Uzun yıllar özel dershanecilik yapan ama çocuklarını devlet okulunda okutan biri olarak vereceğim cevap özel okul sahiplerinin beklediği gibi olmayacak elbette. Ekonomik koşulların belimizi büktüğü bu dönemlerde özel okullarda bir araya gelemeyecek olan üçlü, akademik iddia”, “sürdürülebilir mali yeterlilik” ve düşük okul ücretidir. Bir okul akademik olarak iddialı, sürdürülebilir bir mali yeterliliğe sahip olmak istiyorsa düşük okul ücreti uygulaması mümkün değildir.  Akademik olarak iddialı olan, diğer yandan düşük ücret uygulayan bir okulun sürdürülebilir mali yeterliliğe sahip olması kolay değildir. Kısa zamanda satışı veya el değiştirmesi muhtemeldir. Hem mali yeterliliği, hem de düşük ücreti olan bir okulun ise en azından genel klasmanda başarılı olması gerçekçi değildir.

Yaşanmış örneklerin gücüne inandığım için son yıllarda Lüleburgaz’da da pıtrak gibi açılan ve açılmak için girişimlerin sürdüğü, parlak renklere boyanmış, cicili bicili eğitim araç gereçleri ile doldurulmuş binalardan ibaret, fiyatı pazarlık becerinize göre değişen özel okulları gördükçe içimi bir şüphe kaplıyor. Unutmayın ki dershanelerde böyle bir zaman diliminden geçmişti. ‘Ben çocuğumu özel okula göndereyim. İleride kurstu, özel dersti, dershaneydi, bunlarla uğraşmam, bunlara vereceğim parayı özel okula veririm’ diyebilirsiniz. Böyle bir dünya ne yazık ki yok… İlköğretimden başlayarak lise son, hatta üniversite bitimine kadar harcayacağınız paraya değer mi? Bunun kararını vermek önemli. Çünkü bazen fazlasıyla değiyor, bazen tüm para çöp olabiliyor. Karar vermek zor ama.  ”Kalma çok kararsız, sonra olursun hiç yararsız.” Sevgiyle Kalın…

Yazdır Paylaş
Diğer Metin Büyükavcılar Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek