İhtiyaç sahiplerine 1000 TL ödeme yapılacak
Kesimoğlu’nun testi negatif çıktı
Lüleburgaz Kongresi 100 yaşında
Gülseren Gören’in beyin kanaması geçirdiği öğrenildi
Bu yazı 11 Haziran 2019, Salı 15:59:27 tarihinde eklendi. 2063 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FUTBOLCULAR VE LAKAPLARI - Metin Dikener

Bir çok konuda olduğu gibi bazı futbolcular da lakapları ile anılır. Gerek futbol seyircisi gerekse dost ve arkadaşları onları o lakapları ile tanır. Sever ve de saygı duyar.
FUTBOLCULAR VE LAKAPLARI

 

Bu konuya yaşanmış güzel bir örnekle giriyorum. İtalya’da futbol oynayan A Milli ve Galatasaray takımının klas futbolcularından olan sevgi ve rahmetle andığım Bülent Eken ağabeyime telefon ettiğimde ismimi söylediğimde duraksıyor kimsin diye soruyor. Bülent ağbi ben Sarı Metin dediğimde birden tavrı ve yaklaşımı değişiyor. Vay Sarı Metin nasılsın? diyerek sevgisini ve samimiyetini dile getiriyor. Bu  Türk futbolunda olduğu gibi Kırklareli bölgesinde hem amatör hem de profesyonel liglerde oynayan futbolcular  sporseverlerin sevgisi ve de beğenisi ile taktığı o lakapları ile anılır ve tanınır. Bu konuya giren isimlerden de birkaç örnekler sunuyorum. Koçara Ekrem, Fil Hamdi, Trakya Hasan, Koko Hüseyin, Zamora Mustafa, Canavar Yusuf, Papaz Remzi, Haşlak Seyfi, Yavru Bülent, Kıni Mustafa, Kosa Burhan, Tokmak Ekrem, Cin Hüseyin, Tavli Mustafa. Adalet, Yeşilova ve Lüleburgazspor’da da lakapları ile sevgi ve saygı ile anılan isimler var. Lüleburgazspor Teknik Direktörü Aham Sabri, Çatı Necati, Pas pas Yılmaz, Teneke Metin, Sarı Yücel, Karanlık Selim, Dayı Şakir, Voleci Adnan, Kaptan Mustafa, Zogo Hüsnü, Cici Nejdet, Macır Ali, Kaptan Mehmet Tezel, Balık Tuncay, Panco Ülkü, Küçük Hüsnü İkizler, Beşiktaş’lı Kaan Vural, Kırmızı Mehmet, Tarzan Yalçın, Fırtına M. Can, Çicek Mahmut, Memiş Mehmet, Galatasaray’lı Budak Çal, Efsane kaleci Şeref Kocadüz. Hem okuyan hem yazan B takımda oynarken bize kaptanlık yapan Hasan Okumuş. Bir de Türk futbolunda lakapları ile tanınan futbolcularda var. Fenerbahçe’li Lefter’e Ordinaryus profesör, Basri’ye Leyla, Ergun’a Puskaç, Galatasaray ve A milli takımımız kaptanı Gündüz  Kılıç ile Lüleburgazspor ve Beşiktaş takımlarında Teknik Direktör olarak görev yapan Recep Adanır’a Baba lakapları takılmış. Turgay Şeren’e Almanya’yı Berlin’de yendiğimiz maçta inanılmaz yaptığı kurtarışlarından dolayı Berlin panteri denilmiştir. Tek sol ayağını kullandığı için Vefa’lı İsmet’e tahta bacak derlerdi. Beykoz’lu Eker - Biçer, Beşiktaş’lı kanbur Ahmet, Metin Oktay ise attığı gollerle taçsız kraldı. Yine Lüleburgaz’da futbol oynayan Beşiktaş forması ile milli olan Sebahattin Kuruoğlu Beş vakit namazını kıldığı için hoca. Aynı şekilde Cihat Erbil’e ise hafız diyerek anılırdı.  İşte sevgili spor severler yukarıda ismi geçen lakapları ile bilinip sevilip sayılan oynadıkları futbolları ile iz bırakan bu çok değerli futbolcular benim bildiğim sevdiğim, bazılarını ise takımlarında oynarken seyrettiğim Ama bazıları ile aynı formayı giydiğim arkadaş ve de ağabeylerim. Futbol seyircisi onlara bu lakapları verdi. Sevgi ve saygısını gösterdi. İsmi geçenleri, bu dünyadan göçüp gidenleri saygı ve rahmetle anıyor. Hayata devam edenlere lakapları ile bilinen ve sevilenlere sağlıklı nice nice uzun yıllar diliyorum.

Yazdır Paylaş
Diğer Metin Dikener Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek