BİLSEM Çekya’dan mansiyon ödülü ile döndü
Salgın sonrası ilk Cuma namazı kılındı
20 yaş sınırlaması 18’e düşürüldü
Lüleburgaz’da gençlere sokağa çıktı
Bu yazı 15 Şubat 2019, Cuma 09:44:58 tarihinde eklendi. 894 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EY BELEDİYE ARİF N. ASYA HAİN DEĞİL DİYE Mİ HATIRLAMADIN? - İlyas Şen

EY BELEDİYE ARİF N. ASYA HAİN DEĞİL DİYE Mİ HATIRLAMADIN?

 

Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya 7 Şubat 1904 senesinde Çatalca’nın İnceğiz Köyü’nde doğmuştur. Yani hemşerimiz Trakyalıdır. Mesleği edebiyat öğretmenliğidir. Türk milletinin ve kültürünün sevdalısıdır. Adana Lisesi’nde öğretmenlik yaparken Adana’nın kurtuluşu 5 Ocak günü için talebelerine şiirler vermektedir. Kurtuluş törenlerinde okuyacaklardır. Talebelerine der ki “çocuklar birde bayrağımızla ilgili şiir okunsun. Bu konuda şiir bileniniz var mı?” Talebelerden ses çıkmaz, zira öyle bir şiirde yoktur. “Bir de ben araştırayım” der. Ertesi günü elinde meşhur bayrak şiiriyle gelir ve bir kız öğrenciye uzatır “kızım bunu da sen oku” tören günü gelir öğrenci bütün içtenliğiyle şiiri okur. Tören yeri o güne kadar görülmemiş bir halde duygulanır birçok kişi de ağlar.

“Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü…

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, Işık ışık dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım

……………”

Tören sonunda şiiri okuyan kız öğrencinin etrafı sarılır, herkes sormaktadır “Bu şiiri nereden buldun?”

Öğrenci cevap verir “Bilmem ki, Arif Nihad hocam verdi.”

O zaman anlaşılır ki Arif Nihad hocamız o şiiri o gece yazmıştır. Hocamızdan şöyle de bir hatıra okumuştum. Yine bir kurtuluş gecesinde kolordu hastanesinde bir talebesi masanın üzerine çıkar ve bu şiiri çok içli bir şekilde okur. Yine herkes heyecanlanır, kolordu komutanı da oradadır ve sorar “Bu şiiri kim yazmış?” Genç birazda ağlamaklı bir şekilde “Bu şiiri yazan hocam şuanda hastanenizin bir odasında ateşler içerisinde yatmaktadır” komutan “öyle mi? Hadi ziyaretine gidiyoruz” der ve o saatten sonra en iyi odaya alınır. Bütün hekimler alarma geçer ve tedavisi daha ciddi olarak yapılır. Kendisi “ilk defa şiirimin faydasını gördüm” demektedir. 1954 seçimlerinde Demokrat Parti onu Adana’dan aday gösterir. Miting sabahı “yahu ben şimdi bu halka ne söyleyeceğim” diye düşünürken bir dostu “yahu Arifçiğim senin ne işin var siyasette bak karşında CHP’nin devleri var” der. Dev denilende CHP Genel Başkan Yardımcısı Kasım Gülek’tir. A. Nihat Asya “Hah şimdi buldum” der ve kürsüye çıkar “Ey Adanalılar! Bugüne kadar bizleri hep devler yönetti. Bundan sonra da artık insanlar yönetsin…” Kendisine “Neden hep arka sokak kahvelerine çıkıyorsun diyenlere biz oralarda bir kibrit ile beş sigara yakıyoruz” diye cevap verir. Okuluna çamurlu yollardan geldiği için paçaları biraz çamurludur. Zamanın Milli Eğitim Bakanı “Yahu Arif Bey neden paçaların çamurlu” diye sorar. Cevap “senin benim paçalarımda ne işin var?” der ve sürülür. 25 adet şiir kitabı vardır. Bin tane Nazım Hikmet yapar. Ülkesini çok sevdiği içinde solcular sevmezler de ey milli eğitim siz neredesiniz? Saygılarımla.

Yazdır Paylaş
Diğer İlyas Şen Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek