BİLSEM Çekya’dan mansiyon ödülü ile döndü
Salgın sonrası ilk Cuma namazı kılındı
20 yaş sınırlaması 18’e düşürüldü
Lüleburgaz’da gençlere sokağa çıktı
Bu yazı 10 Ocak 2019, Perşembe 09:29:57 tarihinde eklendi. 1781 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Poşet Dolusu Mutluluk - Metin Büyükavcılar

Poşet Dolusu Mutluluk

 

Bu hafta gündem çöp ve poşet olacak.

Yıllar önce çöp konteynerlerini kentimiz sokaklarından kaldırdık. Neden kaldırdık?

Konteynerlerden çöp suları yola akıyor, küçük kanatlılardan ve kokudan geçilmiyor. Dedik.

Konteyner kapağı ağır açılmıyor. Her yer çöp içinde. Dedik.

Küller konteynerdeki çöpleri tutuşturmuş ortalık toz duman cam açamıyoruz. Dedik.

Manzaramı kapatıyor. Dedik. Konteyneri indirirken düzgünce koymadı savurarak ittirdi. Neredeyse arabama geliyordu. Kaldırın bunu karşı tarafa. Dedik.

Hayvan sever olarak sokak hayvanları yiyecek bulamıyor. Dedik.

Bu şikâyetleri yağdırdık durduk. Yetmezmiş gibi. HALE-BAK Şehrül-Emin dedik.

Konteyner yerini beğenmeyen mahalle sakinleri konteyner yeri değiştirmek için nöbet tutar oldu. Manzarası bozulanlar ile kokudan burun direği kırılanların sık sık kavgasını izler olduk.

Bu kadar eleştiriye dayanamayan Belediye Başkanımız poşetlerin marketlerde bedava verilmesini de fırsata çevirerek çöp konteynerlerini kaldırdı. Poşetli çöp toplama sistemi başladı. Mahallelerin çöp günleri ve saatleri belirlendi. Sorun bitti mi? Tabi ki hayır.

Gün ve saatinde çıkarılmayan çöp poşetleri sorun oldu.

Çöp arabası geçerken ip ile sarkıtanlar neyse de, 4. Kattan çöp poşetleri ile basket çalışması yapanlar oldu.

Bu sefer de hayvan sevmeyenler ayaklandı. Her taraf sokak hayvanı, çöplerimizi teşhir ediyorlar oldu.

Boş arsa da çöpler birikti, arsada çocuklar oynuyor her taraf inşaat pisliği, çöp pisliği. Konteynerlerimizi geri istiyoruz oldu.

Süpermarketten ücretsiz hatta fazladan poşet almanın ve bunu çöp poşeti olarak kullanma devri sona erince mavi kapaklı çöp konteynerleri sokaklarımızda yerlerini almaya başladı.

Yerel basın ve sosyal medyadaki görsellerden anlaşılıyor ki, Konteyner sistemini savunanlar çöpünü konteynerin içine, Poşetli sistemi savunanlar ise çöplerini poşetle konteynerin dışına bırakıyor. Sorun çözülmüş görünüyor.

Ne yaşadığımız kentin değerini biliyoruz, ne de kentlimizin. Ama her konuda bilgiçlik taslayıp her konuda ahkam kesmeyi pek severiz. Bu bir eğitim sorunu mu? “Evet Eğitim sorunu”. Çocuklarımıza öncelikle yaşadıkları kentin önemi öğretilmeli. Sonrasın da ise yaşadıkları ülke.

Bu arada işimi yapmayı da ihmal etmeyeyim. Öğretmenden az kullanılmış, iki adet orta boy poşet satılıktır. Ciddi alıcılar arasın. 20 kuruş, az da olsa pazarlık payı vardır.

Her yeni bir gün poşet dolusu mutluluk getirsin.  Sevgiyle Kalın...

Yazdır Paylaş
Diğer Metin Büyükavcılar Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek