Lüleburgaz’da toplu sünnet
O hekime soruşturma başlatıldı
İşte Lüleburgaz’ın güncel korona virüs haritası!
Turabi Kayan’dan Kaymakam Yüce’ye ziyaret
Bu yazı 03 Ocak 2019, Perşembe 09:25:51 tarihinde eklendi. 1846 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devletin tepesinde israf önlenmeli - Ertan Bayer

Devletin tepesinde israf önlenmeli

 

Türkiye, öyle ve böyle Temmuz 2018’den beri büyük bir ekonomik krizle mücadele ediyor.  Bundan 20 yıl önce ülkede ekonomik kriz yaşandığı zaman devlet en tepeden israfı bitirir daha sonra da vatandaş takip ederdi. Ancak 2002 yılından beri devletin tepesi devletin malını israf ederken kemer sıkmak vatandaşa düştü.

 

Ülkemizde işçi ve emeklilere yapılacak olan zamlar, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)’ın istekleri Türkiye’nin büyük bir ekonomik krizle mücadele ettiği ileri sürülerek red edildi. Buna karşılık iktidara yalakalık yapan sanatçı bozuntularına maaş bağlandı. Devletin en tepesine yeni uçaklar, yeni makam arabaları alındı.

 

Diyanet işleri dersen sadece, kadınların ve kızların bacak arası ile uğraşmaya başladı. Yılda bir kere de “Müslüman Noel” kutlamaz deyince yıllık 11 milyar ödeneği kaptı.  Tasarrufta bizlere örnek olması gereken diyanet israfta örnek oldu.  Siz hiç “Devlet malını israf  etmek günahtır” diyen bir din adamı gördünüz mü? Göremezsiniz. Çünkü diyanette dürüstlüğünü ve güvenilirliğini kaybetti.

 

Şimdi gelelim en tepeye. Eğer ülke olarak tasarruf edilecekse önce devletin en tepesi israfı bırakmalı. Devlet vatandaşa örnek olursa vatandaş tasarruf etmesini de kemer sıkmasını da bilir. Ama devlet israfa devam ederse ülkenin sonu iyi olmaz.

 

Şunu da belirtmek de fayda var. Biz yılbaşını kutlarken birileri ısrarla Noel kutladığımız iddia ediyor. Bir de 31 Aralık ta Mekke’nin Fethi’ni kutluyor. Biz buradan yeniden duyuralım. Noel 24 Aralık’tadır 31 Aralık’ta değil. Mekke’nin Fethi de 11 Ocak’ta dır 31 Aralık’ta değil.  Bunu da niyetli kötü olanlara yazalım.

 

2019 yılının başta devlette israfı önlediğimiz bir yıl olması dileği ile yeni yılınız kutlu olsun.

 

Kalın sağlıcakla…

Yazdır Paylaş
Diğer Ertan Bayer Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek