Tekirdağ’da kadın ve çocuk cinayeti
Tekirdağlı gazetecilerden Başsavcı Gül’e ziyaret
Trakya sivrisinek işgali altında
Tebrik ziyaretleri sürüyor
Bu yazı 08 Kasım 2018, Perşembe 09:25:01 tarihinde eklendi. 1285 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖZGÜRLÜK KÜLTÜRÜ - Ertan Bayer

ÖZGÜRLÜK KÜLTÜRÜ

 

Bugün 8 Kasım. Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü.  Cumartesi 10 Kasım. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 70. yıl dönümü. Lüleburgaz bağımsızlığın öneminin de farkında, bu bağımsızlığa kendisini kavuşturan ATATÜRK’ün değerinin de farkında.  Lüleburgaz’da 8 Kasım Kurtuluş Bayramı kutlamaları güzel olur. ATA’sını da en derinden anar.

 

Bunun yanında Lüleburgaz’ın en önemli özelliği de herkes kendi işine bakar. Kimse kimsenin işine, namazına, orucuna, içkisine karışmaz. Herkesin kendinden sorumlu olduğunu iyi bilir. Dinini de iyi bildiği için din tüccarları tarafından kolay- kolay aldatılamaz.

 

Lüleburgaz’a  Anadolu’nun değişik bölgelerinden gelenlerde zaman içerisinde Lüleburgaz’ın kültürüne ayak uydururlar. Lüleburgazlılar gibi herkesin düşüncesine saygı duyarlar. Bunu yaptıkları için de pek sorun yaşamazlar. Yani bu insanlara da Lüleburgazlılar, Lüleburgazlı gözü ile bakar.  Ancak, Lüleburgaz’da ki kültürü alamayanlar ve insanların yaşantısına karışmaya kalkanlar, halk tarafından hemen dışlanırlar. Yani önemli olan nereli olduğu değil özgürlük kültürünü benimsemiş olmasıdır.

 

Geçtiğimiz hafta çıkan köşe yazımızda yer alan; “Fotoğrafa baktık etekler diz hizasında, kaldı ki bunlar çocuk. Lüleburgaz’da özellikle de  Trakya’da çocuklardan tahrik olan kimse yok. Olanlar da Trakya’ya dışarından gelenler. 20 yıl önce Türkiye’de Trakya gibi idi. Şeklindeki  paragraf Lüleburgaz’a dışarıdan gelen arkadaşlarımızı üzmüş.  Sözümüz yere ve mekana değil kültüre karşı idi. Ama yinede üzdüysek özür dileriz.  Çünkü biz her düşünceye saygılıyız. Hatalı isek, hatamızı da anlar özrümüzü de dinleriz.

 

Kırklareli iptal etti, Lüleburgaz etmedi

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız hafta Türkiye Cumhuriyeti’nde iki askerimiz donarak şehit oldu.  Kırklareli Belediyesi Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusu ile kutladı.  Cumhuriyet Yürüyüşü yaptı. Ama donan askerler nedeniyle konser programını iptal etti.

 

Biz Lüleburgaz’da da konser programının iptal edilmesini, konun yerine Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlenmesini isterdik.  Hata geçtiğimiz bundan sonra 29 Ekim kutlamalarında konser gerçekleştireceğine Fener Alayları’nı geri getirmesini isterdik.

 

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ertan Bayer Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek