BİLSEM Çekya’dan mansiyon ödülü ile döndü
Salgın sonrası ilk Cuma namazı kılındı
20 yaş sınırlaması 18’e düşürüldü
Lüleburgaz’da gençlere sokağa çıktı
Bu yazı 08 Haziran 2018, Cuma 09:30:54 tarihinde eklendi. 4112 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ON BİR AYIN SULTANI GİDİYOR - Ahmet Bostancı

ON BİR AYIN SULTANI GİDİYOR

 

 

1-      Adamın biri saraya gelip, sultanın yanına girmek ister. Ancak üstü başı kir-pas içinde, elbiseleri yırtık ve eski imiş. Üstelik pis kokuyormuş. Muhafızlar bu haliyle adamı sultanın huzuruna sokmak istememiş. Ama adam, son derece kararlı!

-illaki “ben sultanın huzuruna varacağım.” Demiş ve emin adımlarla içeriye girmiş. Adam sultanın yanında hayli zaman kalmış. Bir süre sonra dışarı çıkmış. Orada bulunanlar bir de ne görsün!. Adam üstü başı pırıl-pırıl, tertemiz elbiseler giymiş, üstelik mis gibi kokuyor. Eski halinden eser kalmamış. Görenler şaşırmış. Sormadan edememişler.

“Ne oldu sana böyle?!” adam cevap vermiş:

-“İşte Sultanın yanına giren, böyle tertemiz çıkar. Sultanımız sultanlığını yaptı.” Demiş. Kıssadan hisse on bir ayın sultanını ihya eden, onu yaşayan kişi de ramazandan tertemiz, günahlardan, tüm manevi kirlerden arınarak çıkar.

Peygamberimiz (as);

“Kim ki ramazan ayını inanarak ve mükâfatını Allah’tan umarak ihya ederse geçmiş günah kirlerinden temizlenir.” Buyurmuştur.

2-      Adamın bir ayakkabı boyacısı bir çocuğa, ayakkabılarını boyatmış. Karşılığında tam bir altın vermiş. Çocuk bir altını almak istememiş.

  -“olmaz efendik, yaptığım iş için bu verdiğiniz çok fazla. Hem ben kazancımı götürüp anneme teslim ediyorum. Evimin geçimine katkı sağlıyorum. Annem sonra ne der? Bana inanmaz. Nereden çaldın bun? Diye bana hesap sorar.” Demiş. Çocuğun bu davranışları adamın çok hoşuna gitmiş.

-“Al evladım çekinme, sultan verdi dersin. Sen beni tanıyamadım ama ben sultanım.” Demiş.

Çocuk:

-“Hayır sultanım annem bu söylediğinize ise hiç mi hiç inanmaz.”demiş. Sultan şaşırmış.

-“Neden evladım? Diye sormuş.

-“Oğlum sultan verirse öyle bir tane değil, bir kese verir.” Demiş. Bu tatlı sohbet sultanın çok hoşuna gitmiş. Hemen çıkarıp bir kese altını çocuğa vermiş.

Cenab-ı Allah bir hadis-i kutsi de şöyle buyurdu:

“Adem oğlunun tüm ibadetleri kendisi içindir. Ancak oruç öyle değil. Oruç benim içindir. Onun mükafatı bana aittir.”

UNUTMAYINIZ!

DÜNYASI RAMAZAN OLANIN UKBASI BAYRAM OLUR.

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek