Avrupa Şampiyonası’ndan derece ile döndüler
Bahçe kapısına sıkışan yılanı itfaiye kurtardı
Mustafa Kalecik’ten Meral Akşener’e ziyaret
Miniklerin gösterisi büyük beğeni topladı
Bu yazı 12 Nisan 2018, Perşembe 09:33:19 tarihinde eklendi. 506 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 Mayıs’ta işçi ve çiftçi mücadelesi birleşmeli - Ertan Bayer

1 Mayıs’ta işçi ve çiftçi mücadelesi birleşmeli

 

 

1 Mayıs İşçi Bayramı yaklaşıyor. Dünyada ve Türkiye’de işçi bayramı hazırlıkları başladı. Dünya’da nasıl olacak bilemeyiz ama Türkiye’de 1 Mayıs ta işçi ve çiftçi güçlerini birleştirmeli. Türkiye genelinde olmasa bile Trakya genelinde böyle olmalı.

 

Yıllar önce hükümetlerin politikalarından çiftçiler fazla etkilenmez yalnız işçiler etkilendiğini iddia eder çalışmalarını ona göre  yapardı. Çiftçilerin de o zamanlar şuyu-buyu denk olduğu için 1 Mayıs kutlayan işçilerle dalga geçerlerdi.

 

Aradan geçen zaman içerisinde işçi sınıfının alın terini iyice gasp eden emperyalizm özellikle Türkiye’de gözünü sağlıklı gıdaya dikti. Alpullu Şeker Fabrikası başta olmak üzere tüm şeker fabrikalarının satılması, meralardan yararlanmak için belediyelere ücret ödeme tasarısı, tarla sulamak isteyen çiftçiye suyu ücretli verilmesi tasarısı çiftçilerin 1 Mayıs’ta olması gerektiğini gösteren en önemli etkenler olarak göze çarpıyor.

 

Bu nedenle özellikle bu 1 Mayıs’ta Trakya genelinde büyük bir katılımla olmalı. Katılım büyük olması için de Trakya’nın tam ortasında olan ve işçi sınıfı ile çiftçilerin yoğun olduğu Lüleburgaz’da yapılmalı.  Lüleburgaz’da en az 20 bin kişi toplanarak bu sıkıntıları dile getirmeli.  Ancak o zaman Trakya,  yöneticilerin dikkatine çeker ve talepler gerçekleştirilebilir.

 

Ama her örgüt kafasına göre bir şehre gidip 1 Mayıs kutlarsa, 1 Mayıs’a ailesini bile zor getiren ama her etkinlikte mikrofonu kimseye  kaptırmayan ve kendini göstermeye çalışan küçük sol partiler ufak ayrıntılara takılıp kapris yaparsa,  bu 1 Mayıs kutlamış olmak için kutlanır. Amacına ulaşmaz.

 

Buradan 1 Mayıs’ı kutlayacak tertip komitelerine sesleniyoruz; çiftçiyi unutmayın, Trakyalı üreticiyi unutmayın, Bağ Kur borcunu ödeyemeyen esnafı unutmayın.  Aksi halde kendiniz çalıp kendiniz oynarsınız.

 

Kalın sağlıcakla…

Yazdır Paylaş
Diğer Ertan Bayer Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek