Takla atan otomobilin sürücüsü yaşamını yitirdi
Çocuk Şenliği yarın başlıyor
67 YAŞINDAKİ DEDE  SEVGİLİSİNİ VURDU
Filika Medya’dan Ramazan ayı organizasyonları
Bu yazı 05 Nisan 2018, Perşembe 09:34:23 tarihinde eklendi. 698 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şeker fabrikalarının satılması sağlık sorunudur - Ertan Bayer

Şeker fabrikalarının satılması sağlık sorunudur

 

Türkiye 1999 yılında pancar üretimine kota getirdiğinde anlaşmayı Başbakan Bülent Ecevit ve Yardımcısı Devlet Bahçeli imzalamıştı. Biz de yüksek okulda öğrenci iken “Pancar’a kota getirilmesi yanlış bir uygulamadır.  Dışarından sağlığa zararlı şeker alacaklar. Bunu ilerinde buğdaya kota getirilmesi ve diğer ürünlere kota getirilmesi takip edecek” dediğimizde bize sağcısı da solcusu da “Komünist bunlar. Ülkenin ileri gitmesini istemiyor” demişlerdi.

 

 O tarihten bir yıl önce terörist başı ülkemize getirildiğinde de asılmaması anlaşmasını Devlet Bahçeli imzalamıştı.  Ama bunu halka anlatanlara ülkücüler saldırıyordu.  8 sene sonra da Devlet Bahçeli utanmadan miting meydanlarında AKP Genel Başkanı’na urgan fırlatmıştı.  Sonra bugünlere geldiler. Hey gidi günler hey…

 

3 Kasım 2002 tarihinde iktidara gelen şimdiki hükümet 2001 yılında Kemal Derviş’in yazdığı ekonomik programı harfi harfine uyguladı. Türkiye ekonomisinde 2009 yılına kadar bayram havası esti. Bu bayram havasının estiği  dönemlerde ülkeye bir kaçta fabrika kurulsaydı, bu güzel günler devam ederdi. Ama hükümet sürekli sattı.  Sonra satılanları ülkeye kazandıran lidere çamur attı.  Oysa “Bu hükümet temsilcileri görevde iken devlet mallarını sürekli satarken kendilerine ise sürekli mal aldı.  Madem satmak bu kadar iyi kendi mallarını niye satmadılar? “ şeklinde düşünen ve soran olmadı. Olanları da içeri attılar.

 

Hükümet bu yıllarda ülkemize ufak bir giriş yapan Cargill ile samimiyetini arttırdı. Nişasta Bazlı Şeker’i (NBŞ) ülkemiz içinde sattılar sağlıklı pancar şekerini piyasa sürmeyip fabrikayı bilerek zarar ettirdiler.  Şimdi de zarar ediyor diye satmak istiyorlar. Oysa ülkemizde son 10 yılda Şeker Hastalığı zirve yaptı.  Ne tesadüf ise ülkemiz Şeker İlaçları’nı da NBŞ’leri aldığı firmadan aldı.  Yani bu şirketler ülkemize şeker ve kanser ilacı satabilmek için Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) satmıştı. Önce insanlarımızı hastalandırıp para kazandılar. Sonra da iyileştirmek için para kazandılar.  Olan ülkemizde yaşayanların sağlığına oldu.

 

Şimdi ülkemizde bulunan 14 Şeker Fabrikası, 18 Nisan 2018 tarihine  kadar satılacak.    Bu fabrikaların satılmasını engellemek için Trakya’da yaşayan vatandaşlar bu işe el koydu.  Bu güne kadar  bu işlerden kendilerine siyasi rant çıkaran siyasilerin bile önüne geçti.

 

Çünkü Trakya Halkı, Şeker Fabrikaları’nın satılmasının  ülkeye ekonomik rahatlama kazandırmayacağını aksi halde sağlığımı daha da bozacağını biliyordu.

 

Evet; Ülkemizde bulunan şeker fabrikalarının satılması bir halk sağlığı sorunudur. Buna engel olmak isteyen siyasi partiler “Oy toplamak için bu satışa engel oluyor gibi yapmamalı gerçekten engel olmalıdır. Aksi halde ülkemizde belki iktidar partisi değişmeyebilir ama Ana Muhalefet Partisi değişebilir”

 

Kalın sağlın sağlıcakla…

 

 

 

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ertan Bayer Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek