Özgür Kaya; “Lüleburgaz’ı böldürmeyeceğiz”
Ziraat Odası Delegeleri seçilecek
1 Ocaktan itibaren ambalajlar ücretli olacak
Futbol İl Disiplin Kurulu cezaları açıklandı
Bu yazı 15 Haziran 2017, Perşembe 09:30:15 tarihinde eklendi. 488 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esnafın hali işçi ve köylüye bağlı - Ertan Bayer

Esnafın hali işçi ve köylüye bağlı

Şişe Cam eylemini yaşadık bu ay. Greve çıkamasalar bile eylemlerine bile destek vardı Lüleburgaz’da. Bu da işçi sınıfı adına sevindirici bir gelişme. Buradan yola çıkarak Lüleburgaz halkının greve veya eyleme çıkacak olan tekstil işçilerine bile destek vereceğini düşünüyoruz.

Ancak; 1990’lı yıllar da bu iş böyle değildi. Lüleburgaz’da işçiler eyleme çıktığı zaman esnaf işçilere “Ne kadar çok maaş alıyorlar hala zam istiyorlar” diyorlardı.  İşçilerin eylemlerine destek verenlerin sayısı çok azdı. Zamanla işçide azalınca esnafta olmamaya başladı. Bu işin sırrını çözen işçilere destek vermeye başladı.

Oysa; Birbiri ile bağlantılıdır bu işler. Sadece işçide değil köylüde de olmayınca Lüleburgaz ekonomisi biter.   Dikkat ederseniz Lüleburgaz’da köy duraklarının kaldırıldığı bölgeler bitti.  Köylünün ekonomik durumu zayıflayınca esnafında durumu yavaşladı.

O halde; işçi, esnaf ve köylü birbirlerini desteklemelidir. Lüleburgaz’da köşe başında duran köylü kadınlarımızın kendi ürettiği maydanoz, marul ve soğandan satın alarak destek verilmelidir.  Lüleburgaz dışından alış veriş yapmayıp Lüleburgaz esnafını desteklemek için alış veriş yapan köylümüzü birkaç gün idare etmek gerekir.  Greve çıkan veya eyleme çıkan işçiye destek vermek gerekir.

Ramazan Bayramı yaklaşırken alışverişimizi yerel esnaflardan ve köylülerden almamız dileği kalın sağlıcakla…

 

 

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ertan Bayer Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Uzmanındanal.com ---Yeni neslin alışveriş tercihi--