Keşan Belediyesi’nden esnafa yardım
39 Burda’dan dijital hijyen projesi
“Aydınlık bir Türkiye için, siz de bir mum yakın”
Yeniden seçilen Alper Çiler’den teşekkür
Bu yazı 08 Nisan 2014, Salı 09:13:06 tarihinde eklendi. 5590 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aynı tas aynı hamam - Hanife Oral

Aynı tas aynı hamam

30 Mart pazar günü tüm Türkiye, yerel seçimler için vatandaşlık görevlerini yerine getirdi. Ancak aradan neredeyse bir hafta geçmesine rağmen sonuçlar Türkiye genelinde resmi olarak YSK tarafından onanmadı.

Yerel seçimler sonrası Türkiye'de yaşananlar kim ne derse desin, demokrasi adına tam bir yüz karasıdır.
Sandıkların yaklaşık olarak % 30 civarında açıldığı sıralarda Başbakanın konuşmasını yandaş gazetecilerin hemen hepsi seçimden AKP'nin zaferi ile çıktığını anlatmaya başladılar. Yerel seçimden daha çok genel seçim havasında yaşadığımız  seçimlerin yapıldığı gece, resmi sonuçları beklemeden balkon konuşması gerçekleştiren Başbakan her zaman ki gibi sert bir üslup gösterdi. Aile fertlerinin de katılımıyla yapılan konuşma, birlik beraberlik mesajlarının verildiği, gerginliğe son verecek, her kesimi kucaklayıcı bir konuşma bekleyenler yanıldılar. Aksine sert, agresif politikanın devam edeceği mesajını  veriyordu.

Kendisiyle aynı fikirde olmayanların "vatan haini" olduğunu düşünen bir başbakan, her kesimin başbakanı olabilir mi sizce?
Sayımlar devam ederken, usulsüzlük yöntemlerinin haberleri de  gelmeye başladı. Bunlar arasında hile, her zaman ki gibi elektrik kesintileri ve farklı haber ajanslarından gelen farklı sonuçlar da dâhildi. Ortaya çıkan sonuçlara göre  Türkiye'nin hemen her yerinde itirazlar yapılıyor, oylar yeniden sayılıyor. Yapılan sayımlarda belediye başkanlıklarının çoğunun da el değiştirmesi, seçimlere "hile" karıştırıldığını ortaya koyuyor. Seçimlerin üzerinden günler geçmesine rağmen, tartışmalar bitmedi, biteceğe de benzemiyor.
Yerel seçimler fazla bir değişiklik getirmeyeceği gibi siyasi karmaşanın devam edeceği, balkon konuşmasında ki  kutuplaştırıcı söylemlerin yumuşamadığından  aksine daha artan bir otoriter yaklaşımla devam edeceğini gösterdi. Konuşmanın en dikkat çekici bölümü kendisiyle aynı fikirde olmayanların "vatan haini" olduğunu düşünüyor olmasıdır.
Seçimin kazananı olarak, kendilerine oy veren ya da vermeyen herkesi kucaklamak ve bütünleştirmek onların görevi olmalıdır. Aksi halde  seçim sonucu olarak azınlığın çoğunluğa hükmetmesi durumu ortaya çıkar ki bu hiçbir demokratik anlayışla anlatılamaz. Seçim sonuçlarına genel olarak bakacak olursak, hala siyasi bir gerginlik ortamından çıkabilmiş değiliz.
Oysa Özgürlüklerin kısıtlanıp, yasakların arttığı bir durumdayken; Demokrasi, basın özgürlüğü ve insan haklarına daha fazla ihtiyacımız var.
Seçim sonuçlarına göre, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, Trakya,  Ege'de sahil şeridinde, Akdeniz'in bazı bölümlerinde AKP ile CHP arasında büyük rekabet yaşandı.
An­ka­ra­'da 246 sandıkta şaibe tespit edildiğini savunan Mansur Ya­va­ş’­ın "örnek mücadelesi" ise hala devam ediyor.
Kısaca; bunca yaşananlardan sonra  kimse seçimde şaibe yok diyemez, aksine şaibeli bir seçim rekoru kırdık bence.
Lüleburgaz'a bakacak olursak, durum burada zaten aşağı yukarı bellidir. Âmâ bu sefer tepki oyları ile CHP'nin oylarında da düşüş olması MHP'nin oylarını arttırması çok da sürpriz sayılmamalıdır. MHP’nin adayı Murat Mahir Altan'ın da gözle görülür üstün çabası ve partisine olan katkılarınıd a gözardı etmemek gerekir. Lüleburgaz CHP adayında ise "şapkayı" bile koyunca kazanılmayacağını, ancak "gerçek CHP'lilerin" partilerine sahip çıktığını ortaya koymuştur.
Kırklareli'de 8 ilçemizden Lüleburgaz, Kırklareli Merkez, Pınarhisar, Babaeski ve Kofçaz'da, Belde Belediyelerimiz olan Ahmetbey, İnece, Evrensekiz, Büyükmandıra ve Kaynarca'da CHP'li adaylarımız kazandılar.
Seçim süresince geceli gündüzlü çalışan, emek veren Belediye Başkanlarımız, Belediye Meclis Üyelerimiz,İl Genel Meclis Üyelerimiz ve mahalle ve köylerinden seçilen tüm Muhtarlarımıza başarılar diliyorum.
Hep savunuyorum, savunmaya da devam edeceğim; "Gerçek bir demokrasi yaşamak için, CHP'nin her kesimi kapsayan birleştirici gücünü savunmak ve özümsemek" bence en doğrusu olacaktır.Yüreğinizden UMUDU hiç eksiltmeyin… Saygılarımla.

Yazdır Paylaş
Diğer Hanife Oral Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek