Lüleburgaz’da motosiklet denetimi yapıldı
Müjdat Üstünel İl Genel Meclis Üyesi adayı oldu
Kırklareli İl Özel İdare 2024 yılı bütçesi 630 milyon TL oldu
Ahmet Erdal, İl Genel Meclis Üyesi aday adayı oldu
Bu haber 01 Kasım 2023, Çarşamba 09:14 tarihinde eklendi. 626 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğitim sendikaları öğretmene şiddeti kınadı

Lüleburgaz’da dört eğitim sendikası öğretmene karşı şiddeti kınayarak basın açıklaması gerçekleştirdi.
Eğitim sendikaları öğretmene şiddeti kınadı  

Lüleburgaz’da geçtiğimiz hafta öğretmene yönelik yapılan şiddet olayına yönelik dört sendika ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklama 30 Ekim 2023 Pazartesi günü Lüleburgaz Üçgen Park’ta saat 17.30’da yapıldı.

Hürriyetçi Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Teç-Sen ve Eğitim-İş tarafından ortak yapılan basın açıklamasında ‘Kadın, yaşam, özgürlük’ ve ‘Şiddet suçtur affedilemez’ sloganları atıldı.

Ortak yapılan basın açıklamasında; “Bir öğretmene, bir kadına hangi sebeple olursa olsun hele de öğretmen sıfatını taşıyan biri tarafından şiddet uygulanması asla kabul edilemez, affedilemez. Aylin Öğretmenimize yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Hukuki süreç devam ederken bizler de Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikaları olarak şu hususlara dikkat çekmek istiyoruz. İmam Hatip Yurdu yemekhanesinde kameraların uzun bir zamandır çalışmadığı ifade edilerek kayıtlar verilmemiştir. Kız öğrencilerin de kaldığı bir yurtta  kameraların çalışmaması  kabul edilmez bir olaydır. Kameraların çalışmaması veya kayıtların verilmemesi bizlere manidar gelmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şahıs hakkında idari soruşturmanın ivedilikle açılarak gereği yapılmalıdır.  Biz buradaki dört sendika olan Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş  sendikaları bu olayın takipçisi olacağımızı, geçmişte yaşanan diğer saldıralarda olduğu gibi, şiddet uygulayanın kimliğine bakmaksızın kadın arkadaşımızın yanında olacağımızı yüksek sesle haykıracağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu süreçte, bir kadına, bir öğretmene şiddet uygulanmasını asla kabul etmiyoruz. Geçmişte, kadına şiddet uygulayanlara verilen göstermelik cezalar veya verilmeyenler, bir sonrakine davetiye çıkarmaktadır. Gün geçmiyor ki kadına, öğretmene şiddet olayı yaşanmasın memlekette. Kadına, öğretmene şiddeti münferit olay olarak değerlendiremeyiz. Caydırıcı cezalar ve bu şiddetin üzerine kararlı bir şekilde gidilmedikçe bir sonrakine davetiye çıkarmaktadır. Bu vesileyle özellikle son zamanlarda artan kadına, öğretmene şiddet olayları sebebiyle tüm eğitim çalışanlarını bir ve beraber olmaya, tek  ses olarak bu tür vahim olaylara karşı net tavır göstermeye davet ediyoruz. Unutmayalım! Öğretmenin onur ve haysiyetini ancak öğretmenlerin azimli ve kararlı duruşu kurtaracaktır” denildi.

Ne olmuştu?

İddiaya göre 27 Ekim 2023 Cuma günü öğlen arasında M.Akif Ersoy Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Aylin Gabralı, Nöbetçi Öğretmen olarak köylerden gelen taşımalı öğrencileri Lüleburgaz İmam Hatip Yurduna yemek için götürmüş, kız ve erkek öğrencilerin perde ile ayrı ayrı yemek yediği bir ortamda, kendi öğrencilerini görmek isteyen Aylin öğretmen perdeyi açarak diğer tarafa geçti.  Yurdun Sorumlu Müdür Yardımcısı tarafından darp edildi. Saldırı sonrasında kafasında, kollarında ve bacağında darbeye bağlı olarak yaralanmalar meydana geldi, öğretmen Aylin Gabralı darp raporu aldı. 

Yağız Doruk KAYA

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek