CANLAR DEVEÇATAĞINDA BULUŞTU
Göksu ailesinin acı günü
BELEDİYE PERSONEL ALIMI SONA ERDİ
“PROJELERİNİZE TAM DESTEK VERECEĞİZ”
Bu haber 05 Ağustos 2022, Cuma 09:45 tarihinde eklendi. 184 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özgür Kaya’dan Kumrular Köyü’nde Muharrem Lokması

Ramazan ayı boyunca Kırklareli’nin çeşitli köylerinde iftar saatinde Yeryüzü sofrası kuran Özgür Kaya, Muharrem ayında da boş durmuyor.
Özgür Kaya’dan Kumrular Köyü’nde Muharrem Lokması  

 

 Muharrem ayında 12 gün boyunca Kerbela’da Hz Hüseyin için yas-ı matem orucu tutan Alevi-Bektaşi ve Caferi vatandaşlarımız 5 Ağustos 2022 Cuma günü  (bugün)   Babaeski Kumrular köyünde bir araya gelerek Muharrem Lokması yiyecekler. Kumrular köyü muhtarlığı ile birlikte Özgür Kaya’nın organize ettiği YERYÜZÜ SOFRASI-MUHARREEM LOKMASI dağıtımına çok sayıda sivil toplum örgütünün ve vatandaşın katılması bekleniyor.

KERBELA ne olmuştu?

Miladi 680 yılında Emevi iktidarını ele geçiren Muaviye’nin yerine tahta geçen Yezid, Hz Muhammed’in torunu, Hz Ali’nin oğlu Hüseyin’i kendi iktidarına tehdit olarak görüyordu. Yapılan tehdit ve tacizler sonucu HZ.Hüseyin bütün ailesi ile birlikte Mekke’den Medine’ye göç ederken (72 kişilik kafile) Kerbela denilen yerde Yezid’in ordusu tarafından kuşatıldılar. Günlerce susuzluğa mahkûm edilen Peygamber torunları 10 Ekim 680 günü  Hz. Muhammed ve Hz Ali’nin soyu katledilerek tamamen yok edildi. Bu olay İslam dünyasında bu günde devam eden büyük etkilere sebep oldu. Aradan geçen 1400 yıla rağmen hala Müslümanlar Kerbela’yı unutmamak için 12 gün yas ve matem orucu tutuyorlar. Bu dönemde hiç su içilmiyor, hiçbir canlı öldürülmüyor, yemeklerde et ve tavuk gibi gıdalar kullanmıyor.

Ertan BAYER

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek