CANLAR DEVEÇATAĞINDA BULUŞTU
Göksu ailesinin acı günü
BELEDİYE PERSONEL ALIMI SONA ERDİ
“PROJELERİNİZE TAM DESTEK VERECEĞİZ”
Bu haber 05 Temmuz 2022, Salı 09:15 tarihinde eklendi. 162 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sivas olayları Lüleburgaz’da anıldı

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu tarafından 2 Temmuz 2022 Cumartesi günü saat 16.00'da Üçgen Park'ta yapılan basın açıklamasında 29 yıl önce Sivas’ta yaşanan Madımak katliamında hayatlarını kaybeden 33 kişi anıldı.
Sivas olayları Lüleburgaz’da anıldı  

Basın açıklamasına CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Devrim Gündüz, İYİ Parti Lüleburgaz İlçe Başkanı Nurdan Aksakal ile Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri ile vatandaşlar katılım gösterdi.

 

Gerçekleştirilen basın açıklaması ise şu şekilde;

"Gericiliğin ülkemizde gerçekleştirdiği en büyük katliamlardan birisi olan 2 Temmuz Sivas Katliamı'nda katledilen, aralarında çok değerli aydın ve sanatçılarınında bulunduğu yurttaşlarımızı sevgi ve saygı ile anıyoruz. Bundan 29 yıl önce gerçekleşen katliamda sadece 35 güzel insanımızı değil, sanatımızla, edebiyatımızla ve kültürümüzle olan değerli bağlarımızı yitirdik. O gün Madımak Otelini saran ateşin ve dumanın içinde, insanlığımız ve vicdanımız onarılmaz yaralar aldı."

 

"Tarihimizle yüzleşmeden, geçmişimizle hesaplaşmadan ortak bir gelecek inşa edemeyiz. Türkiye'de toplumsal kutuplaşmanın bu denli büyük olmasının ardında, yaşadığımız toplumsal travmalar karşısında ortak duygular geliştiremememiz, ortak tavır alamamamız yatmaktadır. Üzerinden geçen bunca yıla rağmen bizler Sivas Katliamı ile yüzleşemedik. Düşünceleri, inançları, yaşam tarzları farklı olduğu için insanları katleden karanlıkla hesaplaşamadık."

 

"Hesaplaşamadığımız o karanlık, yıllar içinde kendini büyütüp, geliştirdi. Bugün ülkemizde hala farklı yaşam tarzları, farklı inançlar, farklı kültürler sistematik bir şiddet ve dışlamayla yüz yüze kalıyor. Tek tip yaşam tarzı, tek mezhebe indirgenmiş bir inanç sistemi, erkek egemenliğine dayalı toplumsal ilişkiler ve muhafazakar kültürel değerler iktidar tarafından tüm topluma dayatılıyor. Toplumumuzu içten içe çürüten, birbirimizle olan derin bağlarımızı sürekli kemiren bu yozlaşmayı durdurmamız gerekiyor. Bunun içinde tarihimiz ile hesaplaşmamız, sorumlulardan hesap sormamız gerekiyor. Dinci gericiliğin, faşizmin ve ırkçılığın bizi sürüklediği bataklık karşısında eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış üzerine inşa edilmiş ortak bir gelecek umudunu yeşertmemiz gerekiyor."

"Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu olarak 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşadığımız katliamı unutmuyor, unutturmuyoruz. Kimsenin düşünceleri, inançları ve yaşam tarzları nedeniyle katledilmediği aydınlık bir Türkiye için mücadele kararlılığımızı bir kez daha dile getiriyoruz." açıklamasında bulunuldu.

Ertan BAYER

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek