Ahmetbey’de salgınla mücadele tatil dinlemedi
Patpatın altında kalan sürücü öldü
Anahtarını unuttuğu eve pencereden girmeye çalışırken öldü
Belediyeden Kaymakam’a VEFA gecesi
Bu haber 24 Temmuz 2020, Cuma 09:30 tarihinde eklendi. 249 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Turabi Kayan’dan 24 Temmuz açıklaması

CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan 24 Temmuz 1908 yılında basında sansürünün kaldırılmasının 112. Yıl dönümü ve 24 Temmuz 1923’te yapılan Lozan Antlaşması’nın 97. Yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
Turabi Kayan’dan 24 Temmuz açıklaması  

24 Temmuz’un ülkemiz açısından oldukça önemli bir gün olduğunu belirten Turabi Kayan yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Basınımızda sansürün kaldırılması 24 Temmuz 1908 2. Meşrutiyetin ilanıyla başlayıp günümüze kadar 112. Yılına erişmiştir. Basının özgürlüğü halkın haber alma hakkının teslim edilmesi demektir. Basına yapılan her baskı, karartma ve kapatma; halkın menfaatlerine olan her kararın halktan gizlenmesi demektir. O nedenle basının özgürlüğü demek toplumun doğru haber alma özgürlüğü demektir. Günümüzde basının en büyük sıkıntısı basın mensuplarının hürriyetinden ve işinden olma tehlikesinden dolayı gördüklerini ve düşündüklerini özgürce yayamamasıdır. Basın mensubunun özgürce yazıp, konuşamaması basına değil, topluma verilen bir cezadır. O nedenle basına yapılan bir baskı anında halk ayağa kalkmalıdır. Demokrasi, yönetenlerin değil; halkın sahip çıkmasıyla; koruyup kollamasıyla yaşar. Bizim gibi ülkelerde demokrasi yaşarsa devlet yaşar! Devlet yaşarsa toplum yaşar ve refaha ulaşır! Unutmayalım Osmanlı Devlet yönetimi kendisini kuran Türk halkına Türken Etrak-ı Bi İdrak (Türk idrakten yoksundur) diyordu. 24 Temmuz’u bizim için önemli yapan bir diğer olayda Lozan Barış Anlaşması’nın imzalanmasıdır.  Lozan Barış Konferansı Batılıların, Türk Toplumu’nu yok etmek için yaptıkları 200 yıllık bir Su-i kast a son veren Kurtuluş Savaşı sonrası, tam bağımsızlığını kabul ettirdiği antlaşmanın adıdır. Türk tarafının kayıtsız, şartsız bağımsızlık talepleri Atatürk’ün önderliğinde, başta İsmet İnönü ve delegasyon arkadaşlarının 8 aylık çetin mücadeleleriyle kazanılmış diplomatik bir zaferdir. Bundan 97 yıl önce 24 Temmuz 1923 yılında kazanılmış bu zafer bugünlerde hafife alınmaya ve küçültülmeye çalışılmaktadır. Hesap, emperyalist devletlerin hesabıdır. Hesap, Türk toplumunun yüzünü ağartan, moralini yükselten, kurtuluş Savaşı, Lozan Barış Konferansı (Antlaşması) ve bu başarıları ulusumuza kazandıran milli kahramanlarımız; Atatürk ve İsmet İnönü’yü aşağılamak ve toplumun gözünden düşürmektir. Emperyalistler kendi emellerine hizmet edecek hainleri de kendi içimizden bulup, çıkarıp kullanmaktadırlar. Toplumumuzun bu konuda son derece uyanık olması ve oyunlara gelmemesi gerekir. Ülkelerin toplumları milli kahramanlarını yüceltir,sahip çıkar! Aşağılamaya kalkanların karşısına yalçın bir dağ gibi dikilirler. Böyle toplumlar ayakta kalır ve özgürce yaşarlar. 24 Temmuz Özgürlük Bayramımız Kutlu Olsun.”

Ertan BAYER

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek