Lüleburgaz Deresi’nde balık ölümlerinin sorumlusu kim?
OKUR MEKTUBU
Kırklareli genelinde sıkı denetim
Lüleburgaz Belediyesi’nden Covid-19 denetimi
Bu haber 24 Haziran 2020, Çarşamba 09:41 tarihinde eklendi. 411 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Avukatın sesi kesilirse vatandaşın nefesi kesilir!”

Kırklareli Barosu tarafından 23 Haziran 2020 Salı günü yapılan basın açıklamasıyla Baro Başkanlarının gerçekleştirdiği yürüyüşün Ankara girişinde orantısız güç kullanılarak engellenmesi ve baro başkanlarının 24 saattir gözaltında tutulması kınandı.
“Avukatın sesi kesilirse vatandaşın nefesi kesilir!”  

Kırklareli Barosuna bağlı avukatlar 23 Haziran 2020 Salı günü saat 12.30’da Lüleburgaz Adliyesi önünde buluşarak, baro başkanlarının “savunmayürüyor” diyerek başlattıkları yürüyüşün engellenmesi üzerine basın açıklaması yaptı.

Avukat Uğur Gülsüm’ün okuduğu basın açıklamasında “ Hepimizce malum olduğu üzere Türkiye genelinde Baro Başkanlarının günlerdir sürdürdüğü #savunmayürüyor eylemi dün Baro Başkanlarının Anıtkabir’de yapacağı basın açıklamasıyla sonlandırılacaktı. Ancak Baro Başkanlarımız Ankara girişinde kolluk tarafından “valilik emri” ile durdurularak başkente girmeleri haksız, hukuksuz, orantısız müdahalesiyle karşılaşmış, darp edilmişlerdir ve müdahale halen devam etmektedir. 24 saati aşkın süredir Baro Başkanları etrafları barikatlarla çevrili halde fiilen gözaltındadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından göndserilen çadırlara, Ankara Barosu tarafından gönderilen yemeklere el konulmuş, oturmaları için sandalye dahi verilmemiştir.

Demokratik yollarla görüşlerini dile getiren, Anayasa ve Avukatlık Kanununun kendilerine yüklediği hak ve sorumlulukları gereği meslek onuru için mücadele eden baro Başkanlarına yapılan bu müdahale avukatlık mesleği açısından talihsiz, utanç verici ve kabul edilemezdir.

Bu hukuksuz müdahalenin müsebbiplerine, hukuksuz emri veren ve uygulayan, baro başkanlarını cübbelerinden çekerek sürükleyen, darp edenlere hatırlatmak isteriz ki; bugün durdurmak için asıldığın o cübbe yarın haklarının savunulması için sığınabileceğin tek limandır.

Baro Başkanlarımız bu yürüyüşü kendileri için değil, istisnasız bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının haklarını korumak için başlatmışlardır. Unutmayın “Avukatın sesi kesilirse vatandaşın nefesi kesilir!”

Bizler Kırklareli Barosu Yönetim Kurulu olarak bizim adımıza anayasal haklarımızı kullanan Baro Başkanlarımıza yapılan bu hadsiz müdahaleyi kabul etmediğimizi, sorumluları  hakkında yasal her türlü mücadeleyi vereceğimizi, avukatlık mesleğinin onuru için yasal zeminde her türlü eyleme hazır olduğumuzu tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.” ifadelerine yer verildi.

Buğra KAYA

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek