Vali Osman Bilgin, Ramazan bayramını kutladı
Lüleburgaz BİLSEM, TUBİTAK yarışmasına kabul edildi
Vali Bilgin’den hayırseverlere teşekkür
Arifede yağmur, bayramda güneş
Bu haber 15 Mayıs 2020, Cuma 08:53 tarihinde eklendi. 244 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Çiftçiler Günü törenle kutlandı

Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanlığı tarafından 14 Mayıs 2020 Perşembe günü saat 10.00’da Dünya Çiftçiler Günü olması dolayısıyla çelenk töreni düzenlendi.
Dünya Çiftçiler Günü törenle kutlandı  

Tören Alanı’nda gerçekleştirilen etkinlik, Covid-19 salgını nedeniyle 6 kişinin katılımıyla yapıldı. Etkinlikte Ziraat Odası üyeleri aralarını açarak sosyal mesafe kuralına uydu.

Tören Alanı’nda bulunan Atatürk heykeline çelenk sunulmasıyla başlayan program, saygı durulşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Ardından Oda Başkanı Mustafa Şener Birgün tarafından basın açıklaması yapıldı. Başkan Birgün yaptığı açıklamada “ Gıda, biz insan oğlunun yaşamını devam ettirmesi için temel ihtiyaçtır. Klasik olarak sabahi öğlen, akşam olmak üzere yiyecek tüketmekteyiz ve tüketmek zorundayız. Temel ihtiyacımız olan gıdayı kim karşılamaktadır? Tabi ki biz çiftçiler.

Çiftçilik diğer tüm mesleklerden farklıdır. Meslek olmaktan öte sonradan kazanılan değil atadan dededen gelen bir yaşam biçimidir. Kaldı ki dünyayı etkileyen Korona virüs Civid-19 sürecinde çiftçiliğin önemi daha netleşmiştir. Çiftçilik böyle önemliyken hala uygulanan politikalar ve alınan tedbirler gerçek üreticiler için değil sermayeye hizmet etmektedir ve sorunlarımız artarak çoğalmaktadır. Her türlü pozitif ayrımcılığa rağmen çiftçilik ve hayvancılığın durumu ortadadır.

Köy kök ve tohumdur. Köyler hem geçmişimiz hem de geleceğimizdir. Şehirde veya köyde nerede yaşarsak yaşayalım sağlıklı doğal ve çevre kırsal alana ihtiyacımız vardır. Köylerimiz olmazsa şehirlerimizde olmaz. Demek ki çiftçi olmadan üretim olmaz, üretim olmadan tüketim olmaz. Bizler üreteceğiz ki sizlerde tüketeceksiniz.” diye konuştu.

Buğra KAYA

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek