Vali Osman Bilgin, Ramazan bayramını kutladı
Lüleburgaz BİLSEM, TUBİTAK yarışmasına kabul edildi
Vali Bilgin’den hayırseverlere teşekkür
Arifede yağmur, bayramda güneş
Bu haber 09 Mayıs 2020, Cumartesi 11:23 tarihinde eklendi. 479 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pazar yerlerinde kısıtlamalar kalkıyor

Lüleburgaz sınırı dâhilinde faaliyet gösteren pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 pazartesi günü itibariyle giyim, oyuncak, çiçek, fide, züccaciye, nalburiye gibi ürünlerin satışına izin verilecek.
Pazar yerlerinde kısıtlamalar kalkıyor  

Korona virüs salgını nedeniyle pazar yerlerinde bir süredir gıda maddeleri haricinde ürün satışı yapılması yasaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında korona virüs salgını nedeniyle pazar yerlerinde uygulanan satış kısıtlaması kaldırıldı.

İl Hıfzısıhha Kurulunun aldığı karara istinaden tezgahlar arasında 3 metre mesafe olma ve maske takma şartı olmak kaydıyla giyim, oyuncak, çiçek, fide, züccaciye, nalburiye gibi ürünlerin satışına da izin verildi.

Kırklareli Valiliği’nden yapılan açıklamayla konu ile ilgili alınan kararlar belirtildi. Buna göre pazar yerleri için

1-İlimiz Hıfzıssıhha Kurulunun 27.03.2020 tarih ve 2020/16 sayılı kararlarından 1. maddesinde bahsi geçen il, ilçe ve beldelerimizdeki mahalle/semt pazar yerlerinde giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kararının kaldırılması

2-İl, ilçe ve beldelerimizdeki mahalle/semt pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 09.00 itibariyle giyim, oyuncak, çiçek, fide, züccaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışına izin verilmesi

3-Pazar yerlerinde anılan malzemelerin satışını yapacak pazarcı esnafın, mevcut pazar yerleri için getirilen her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olması şartı, pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması tedbirleri başta olmak üzere belirlenen tüm kurallara uyulmasının sağlanması

4-Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtildiği çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması

5-Pazarların sürekli denetlenerek, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararları alındı.

Konu ile ilgili müjdeli haberi oda üyelerine veren Lüleburgaz Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Abdullah Koç “11 Mayıs Pazartesi’den itibaren tüm esnafımız tezgahlarını belediyenin belirlemiş olduğu kurallara uygun olarak açabilir. Sağlığımız ve pazar yerlerinin kapanmaması için maske, eldiven kullanımına dikkat edip, sosyal mesafeyi koruyalım. Tüm esnafımıza hayırlı olsun” dedi.

Haber Buğra KAYA Fotoğraf Arşiv

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek