Yanıltıcı bilgiye ceza
Kaymakam Yüce’den şehit ailesine ziyaret
Altında alım fırsatı
Basın mensuplarına kapasite geliştirme semineri
Bu haber 20 Ocak 2020, Pazartesi 09:36 tarihinde eklendi. 670 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Künyesiz ürün satan pazarcıya 11 bin TL ceza

Lüleburgaz Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Abdullah Koç bir açıklama yaparak pazarcıların satışını yaptığı sebze ve meyvelerin üretim yerlerini, cinsini, miktarını, hangi üretici ve işletmeye ait olduğunu, varsa sertifika bilgilerini bulunduran künyelerin bulundurulması gerektiğini belirtti.
Künyesiz ürün satan pazarcıya 11 bin TL ceza  

Oda Başkanı Abdullah Koç yaptığı açıklamada “  Künyesi bulunmayan sebze ve meyvelerin toptancı hallerinden çıkışına izin verilmemesi, sebze ve meyvelerin perakende satışının yapıldığı pazar yerleri, market, bakkal ve manavlarda ürün künyelerinin bulunup bulunmadığının denetlenmesi ve künye bulundurulmaması durumunda kanunun 14.maddesi 1. Fıkrası(e) bendine istinaden idari para cezasının uygulanması hususları Ticaret Bakanlığınca tüm Büyükşehir/il, ilçe ve belde belediyelerinbe bildirilmiştir.

Bu kapsamda Federasyonumuza bağlı odalarımıza kayıtlı üyelere idari para cezası uygulanmaması için toptancı hallerinden yapılan satın alımlarda ürün künyesinin tüccar veya komisyonculardan temin edilerek doğrudan üreticilerden yapılan satın alımlarda ise hal kayıt sistemine yapılacak bildirim sonucunda oluşan etiket formatındaki künyenin basılarak satışa sunulan malların kap veya ambalajlarının üzerinde bulundurulmasını sağlamak zorundadır” dedi.

Başkan Abdullah Koç, Federasyon tarafından alınan karara aykırı hareket edenler için 2020 yılı için 11 bin 735 TL idari para cezası uygulanacağın belirtti.

Buğra KAYA

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek