Vekil’den dillere destan düğün
Yol yıkama çalışmaları devam ediyor
Turgutbey  halkı toplanmayan çöplerden şikayetçi
Benzin Pub, Lüleburgaz’da faaliyete girdi
Bu haber 06 Aralık 2019, Cuma 09:16 tarihinde eklendi. 302 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni kimliklerde son müracaat 2023 yılının son günü

Yeni Kimlik Kartlarının dağıtılmaya başlanmasının ardından vatandaşların son baş vuru tarihini bilmemesi ve “Son başvuru tarihinin 31 Aralık 2019” söylentisi Lüleburgaz Nüfus Müdürlüğü’nde büyük bir yoğunluk oluşturdu.
Yeni kimliklerde son müracaat  2023 yılının son günü  

Ancak İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde Yeni Kimlik Kartları ile ilgili son müracaat tarihi 31 Aralık 2023 bilgisi yer almasına rağmen vatandaşlar  bunu biliyor.

Bu bilgisizlikten dolayı da başta Lüleburgaz olmak üzere tüm nüfus müdürlüklerinde gereksiz bir yoğun  oluşuyor.

Konuyla ilgili olarak yetkili mercilerden yapılan açıklamada;”Yeni kimliklerle ilgili son müracaat tarihi 2023 yılının Aralık sonu, ehliyetlerle ilgili de 2020 yılının Aralık sonu. Kimlik kartı başvuruları, internet sitesinden, "Alo 199" çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılıyor. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan yurttaşların başvuruları ise 'Gezici Kayıt Terminalleri' ile alınıyor. Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilecek.
İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik bir adet fotoğraf istenecek. Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda ise nedeni sisteme kaydedilecek. On beş yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecek. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartlarına basılabilecek.” Denildi.

Ertan BAYER

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek