Esnafta normalleşme sevinci
LTSO’DAN  COVİD-19 TESTİ
Bazı şehir içi hatlarına normalleşme ayarı
İYİ Parti’den “Normalleşme” mesajı
Bu haber 18 Ekim 2019, Cuma 09:12 tarihinde eklendi. 683 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Günerhan” Sağlık çalışanları alın terinin karşılığını alamıyor “

Kırklareli Sağlık- Sen Şube Başkanı Asım Günerhan, yaptığı açıklamayla Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin durumunu değerlendirdi.
Günerhan” Sağlık çalışanları alın terinin karşılığını alamıyor “  

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin ekonomik durumlarının iyi olmadığını söyleyen Günerhan, sağlık çalışanlarının alın terinin karşılığını alamadığını, bunun sebebinin ise ek ödemeden kaynaklandığını belirterek, Sağlık Bakanlığının bu bu haksızlığa son verecek adımları atması gerektiğini ifade etti.

Kırklareli Sağlık-Sen Şube Başkanı Asım Günerhan, ek ödemelerde yaşanan sorunun temel sebeplerinden birinin Sağlık Uygulama Tebliği(SUT) olduğunu belirterek “Sosyal Güvenlik Kurumu her hastaya yapılan işlemle alakalı Sağlık Uygulama Tebliği’nde belirtilmiş (SUT) fiyatı belirliyor. Toplamda hastanenin aylık geliri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun fatura ediliyor ve SGK’dan bir para ödemesi yapılıyor. Hastaneye gelen paranın bir kısmını devlet tekrar vergilendirme tabi tutarak ayırıyor. Bunun dışında SGK’nın hastaneye ödemiş olduğu paranın yaklaşık olarak yüzde 40’ı Sağlık Bakanlığı’nın personeline, ek ödeme altında yönetmelikle belirlenmiş oranlarda dağıtılıyor. Geriye kalan kısmı ise hastanelerin giderleri için kullanılıyor.” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın bu durumu çözmek için adım atması gerektiğini vurgulayan Günerhan, “Hastanelerin gider kalemleri daha yüksek. Bunun nedeni de SUT fiyatlarının 10 yıldır değişmemiş olmasından kaynaklanıyor. Oysa ki 10 yıl içerisinde döviz kurundan, personel maaşlarına, gider kalemi içerisindeki tüm maddelerin yükselişi devam ederken, gelir kalemi 10 yıldır sabit şekilde duruyor. Ek ödeme sorununun da en büyük nedeni SUT fiyatlarıdır. Sağlık Sen’in toplu sözleşmede kazanmış olduğu sabit ek ödeme var. Çoğu hastane bu sabit tek ödeme dışında sağlık çalışanlarına ek ödeme yapamıyor. SUT fiyatlarının çok düşük olması bir personelin aylık 500-1000 lira arasında bir kaybına sebep oluyor. Yıllardır bu sorunun daha da artacağını, sağlık çalışanlarının motivasyonunu bozacağını ifade ediyoruz. Artık öyle bir noktaya geldi ki hekimler ek ödeme alabilmek için neredeyse hastaneden evine gidemeyecek duruma geldi.O kadar çok hasta bakmaları gerekiyor, diğer sağlık çalışanları ise sabit ek ödeme dışında ek ödeme alamıyorlar. Sağlık Bakanlığı artık bu konuya kör ve sağır gibi davranmaktan vazgeçmelidir.” diye konuştu.

Hekimlerin ve sağlık personelinin özlük haklarında büyük fark var

Hekimlerin ve sağlık personelinin özlük haklarında büyük farklılık olduğunu sözlerine ekleyen Günerhan, “Bu farklılık 7-8 yıl önce daha azdı ancak bu makas her geçen gün biraz daha açılarak devam ediyor. Sağlık personeli açısından düşündüğümüzde bu durum, personelin iş ile ilgili motivasyonunu arttırması noktasında ciddi bir sorun teşkil ediyor. Bu makasın bu kadar geniş olmaması gerekiyor. Öte yandan hekim ve diğer sağlık emekçilerinin maaşlarının Avrupa ülkelerine göre düşük olduğunu söylemeliyiz. Neticede ek ödeme almamış olsalar temel maaşları çok komik rakamlar. Bu da birçok sorunu beraberinde getiriyor. Sağlık personelinin emekli maaşları çok düşük oluyor. Tüm sağlık personelinin maaşlarının istediğimiz düzeyde değil. Verilen hizmet ve alınan riske göre kazanılan parayı karşılaştırdığımızda sağlık personelinin durumu çok çok iyi değil maalesef.” diyerek sözlerini noktaladı.

Buğra KAYA

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek