Vali Osman Bilgin, Ramazan bayramını kutladı
Lüleburgaz BİLSEM, TUBİTAK yarışmasına kabul edildi
Vali Bilgin’den hayırseverlere teşekkür
Arifede yağmur, bayramda güneş
Bu haber 14 Eylül 2019, Cumartesi 09:32 tarihinde eklendi. 461 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Trakya Birlik 280 bin ton ürün aldı

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, bugüne kadar 280 bin ton ürün alımı gerçekleştirdiklerini bildirdi.
Trakya Birlik 280 bin ton ürün aldı  

Akgün, yazılı açıklamasında, yağlık ayçiçeğinin ana üretim bölgesi Trakya'da güzel bir sezon geçirildiğini belirtti.

Ayçiçeği alım fiyatının ağustosta Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından standart ürün için ton başına 2 bin 500 lira olarak açıklandığını anımsatan Akgün, şunları kaydetti:

"Birliğimiz rekolte beyannamesi vererek ürün teslim taahhüdünde bulunan ortaklarından Sayın Bakanımızca açıklanan baz fiyata yağ oranlarına göre ilave prim vererek alımlarını sürdürmektedir. Trakya Birlik bugüne kadar 280 bin ton seviyesinde ürün alımı gerçekleştirmiştir. Mevcut piyasa koşullarına ve hasadı gerçekleştirilmemiş ürün miktarına baktığımızda Trakya Birlik'in 320-330 bin ton seviyesinde ürün alacağını söyleyebiliriz. Bu Türkiye rekoltesinin yüzde 20'sini aşan bir orandır."

Akgün, piyasada şu an için oluşan 2 bin 300 lira ve daha altındaki fiyatların Trakya Birlik'in rekabet gücüne zarar verdiğini ileri sürdü.

-"Destek bekliyoruz"

Yağlık ayçiçeği piyasasında yaşanan olumsuz fiyatlama hareketleri konusunda hükümetten destek beklediklerini ifade eden Akgün, şöyle devam etti:

"Daha önce talep ettiğimiz üzere yetersiz kalan gümrük vergisi oranlarının gözetim fiyatı yoluyla desteklenmesi ve ithalatın en erken nisan sonuna kadar engellenmesi bu işin yükünü çeken ve pek çok maliyetine katlanan Birliğimiz ve diğer tarımsal örgütler ile stok taşıyan sanayicilerimizin sonraki sezonlarda da bu hizmetlerini sürdürebilme noktasında destekleyici olacaktır.

Yağlık ayçiçeği üretimini bir yerlere taşımak istiyorsak, ithalata cari açığa müspet katkı yapmak istiyorsak Birliklerin moralinin yüksek tutulması, finansman ihtiyaçları konusunda desteklenmesi ülkenin ve ülke tarımının hayrına olacaktır. Bu konularda hükümetimizden ilgili bakanlıklarımızdan destek bekliyoruz. Bu çerçevede ilk adım olarak en kısa sürede ithalde uygulanan gözetim fiyatının gereken seviyelere yükseltilmesi, şu an piyasalarda oluşan olumsuz havayı dağıtarak çiftçinin ve kurumların mağduriyetlerini bir nebze olsun giderecektir." 

Akgün, ithalat konusunda da "Yerli üretim yurt içinde tüketilmeden hiçbir şekilde ithalat yapılmamalıdır bu gerçekleşmediği müddetçe bizim çiftçimizi daha fazla üretmeye teşvik etmemiz ve dolayısıyla ülke ihtiyacını karşılayacak üretim seviyelerine ulaşmamız mümkün olamaz." ifadelerini kullandı.

Haber: Ertan BAYER

Fotoğraf: Trakya Birlik

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek