Lüleburgazlı berberler NEGATİF  çıktı
Cenaze aracını kaçırmaya 1 tutuklama
Fuat Baldırlı  danışman oldu
Gençler fabrikalara gidince, köylerdeki sahalar öksüz kaldı
Bu haber 01 Haziran 2019, Cumartesi 09:39 tarihinde eklendi. 2686 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lüleburgaz çeltik mağduru

Lüleburgaz’daki sivri sinek kaynaklarını araştıran Lüleburgaz Belediyesi ekipleri, vatandaşların da yardımı ile Lüleburgaz’ın güneyinde şehir merkezine yaklaşık 400 metre mesafede ekilmiş olan 90 dönüm çeltik tarlası tespit etti.
Lüleburgaz çeltik mağduru  

Yasal olarak şehir merkezlerinin 3 kilometre yakınına ekim yapılmasının yasal olarak uygun olmamasına rağmen  A. K. isimli vatandaşın bu ekimi yaptığı öğrenildi.

 

Yaptığımız araştırmalar sonunda Lüleburgaz Çiftçi Malları Koruma Derneği üyesi olan A. K.’ye Lüleburgaz’ın dibinde çeltik eksin diye Lüleburgaz İlçe Tarım Müdürlüğü Çeltik Komisyonu’nun izin verdiği öğrenildi.

 

Bu çeltik tarlasının Lüleburgaz Merkez’de bulunan Gençlik Mahallesi ve Sevgi Mahallesi’nin dibinde olduğunu belirten vatandaşlar; “Lüleburgaz Belediyesi ilaçlamayı zamanında yapmasına rağmen sivri sinek ve karasinekten kurtulamıyorduk.  Sonra bu tarlayı bulduk. Araştırmamızı yaptık. Önce Lüleburgaz Belediyesi’ne gittik. Ancak ekim izninin Lüleburgaz İlçe Tarım Müdürlüğü’nden alındığını öğrendik. Bu yaz başta Gençlik Mahallesi ve Sevgi Mahallesi olmak üzere tüm Lüleburgaz sinek altından kalacak” dediler.

 

Bilindiği gibi 3039 Sayılı Kanunun  18. maddesinde çeltik ekiminin köy, kasaba ve şehirlerle sayfiye yerlerine en az 3 kilometre uzak olması gerektiği belirtiliyor.

 

Ancak bu 90 dönümlük yer Lüleburgaz Gençlik ve Sevgi Mahallesi’ne yaklaşık 400 metre uzaklıkta.

 

Bu mesafede sadece bu iki mahalleyi değil nerede ise Lüleburgaz’ın tamamını sivri sinek ve karasinek tehlikesi altında bırakıyor.

 

Ertan BAYER

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek