Kızılay, kurban vekâlet bağışlarını almaya başladı
Vatandaşın elektrik sayacını çaldılar
Kameradan suçüstü
Lüleburgaz Belediyesi fide dağıttı
Bu haber 22 Mayıs 2019, Çarşamba 09:34 tarihinde eklendi. 657 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Salim Şen’den Başkan Helvacıoğlu’na sert uyarı

DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Başkanı Salim Şen Keşan Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamalarda bulunarak Keşan Belediyesi’nde çalışan işçilerin haksız şekilde işten çıkarıldığını söyleyerek Başkan Helvacıoğlu’nu eleştirdi.
Salim Şen’den Başkan Helvacıoğlu’na sert uyarı  

Salim Şen yaptığı açıklamada” Keşan Belediyesinde uzun yıllardır örgütlü bulunmaktayız. Bunun yanı sıra 696 sayılı KHK ile kurulu bulunan Keşan Belediyesi Personel Ltd.Şti.’nde de örgütlenerek 288 işçinin yetkili sendikası olduk. Buna bağlı olarak Bakanlıktan yetki talebimize gelen olumlu cevap ile 9 Mayıs 2019 Perşembe günü bu işyerimizde Toplu-İş Sözleşmemizi imzaladık. Genel-İş Sendikası olarak bu üyelerimizin zaten çok geri olan ekonomik, sosyal vb. haklarını bir nebze olsun ileriye taşımanın mücadelesini vermekteyiz. Keşan halkının bildiği üzere bu işçi arkadaşlarımız çok düşük ücretler ile oldukça zor şartlar altında çalışmaktadırlar. Söz konusu işçiler yıllardır yazın sıcağında, kışın kar, yağmur ve fırtınasında bu ilçenin çöpünü toplamakta, yolunu yapmakta, suyunu akıtmakta, kanalizasyonunu tamir etmekte, yangınlara canları pahasına müdahale etmektedirler. Ancak; bugün için geldiğimiz noktada bu işçilerin bütün bu hizmetleri göz ardı edilmekte, belediye başkanı tarafından belediye kaynaklarını tüketen işe yaramaz insanlar olarak gösterilmektedir. Üstelikte üyelerimizin bu özverilerine rağmen bu işçi arkadaşlarımızdan 7 tanesinin her türlü hukuki, insani ve vicdani değerden uzak bir biçimde, Ramazan ayı içerisinde ve bayrama sayılı günler kala iş akitlerinin haksız bir şekilde fesih edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu işçilerimize verilen tebligatlarda gerçekçi hiçbir mazeret gösterilmemiştir.

DİSK/Genel-İş Sendikası olarak Belediye Başkanına seçildiği günden itibaren sendika olarak niyetimizin “bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğunu” bu nedenle her türlü sorununu ve sıkıntısını bizimle paylaşabileceğini sendika olarak var olan sıkıntıların çözümü noktasında işbirliği yapabileceğimizi söyledik. Ancak bugün belediye başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nun sorun çözmeden anladığının insanları işten atmak olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.” dedi.

Mustafa Helvacıoğlu’nun yegane uğraşısı personel oldu

Açıklamalarını sürdüren DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen” Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu mazbatasını aldığı günden bu yana yegane uğraşısı personel olmuş, sürgünler, işten atmalar ve tehditler her gün artarak devam etmiştir. Belediye seçimleri esnasında meydanlarda tek bir işçiyi bile işten atmayacağım diyen, hatta Keşan’a 5 bin işçi istihdamı yaratacağını vaat eden Belediye Başkanının bu sözleri ne olmuştur.  Bu işten atmaların gerekçesi olarak Belediye Personel giderlerinin yüzde 40 oranının üzerinde olması gösterilmektedir. Ekonomik sıkıntı gerekçe gösterilerek işçiler işten atılmakta ancak bu işçilere yasal tazminatlarının yanı sıra ödenecek olan ihbar, işsizlik, sendikalaşma, kötü niyet ve boşta geçen sürelere ilişkin tazminatlar ile belediyenin ne kadar büyük bir ekonomik yükün altına gireceği kamuoyundan gizlenmektedir. Şu bilinmelidir ki insanların çalışma hakkı anayasal bir haktır ve engellenemez. İnsanların bu haklarının elinden alınması ne insan haklarıyla ne vicdanla ne de hukukla izah edilebilir. Bu utanç tablosunu Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan hemen, derhal, ivedilikle ortadan kaldırmasını istiyor ve bekliyoruz. Aksi takdirde DİSK/Genel-İş Sendikası ve Keşan Emek ve Demokrasi Platformu olarak başta hukuki haklarımız olmak üzere yürüyüş, basın açıklaması, iş yavaşlatma ve iş bırakma gibi her türlü sendikal hakkımızı kullanmaktan kaçınmayacağımızı belirtmek isteriz.  

Değerli Keşan halkı; son olarak DİSK/Genel-İş sendikası ve Keşan Emek ve Demokrasi Platformu olarak buradan Keşan Belediye Başkanına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, Keşan’da kavga değil barış istiyorsanız, Keşan’da huzur istiyorsanız çok geç olmadan 7 işçi ve 1 sözleşmeli memurun iş akdinin feshine dair almış olduğunuz bu hukuksuz, insani ve vicdani değerlerden uzak kararınızı geri çekiniz. Biz var olan sorun ve sıkıntıların çözümü noktasında görüşmeye ve işbirliği yapmaya hazırız. Aksi halde Keşan’da doğacak olumsuzlukların müsebbibi biz değil siz olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Buğra KAYA

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek