Lüleburgaz’daki fırınlara kaçak işçi denetimi
Lüleburgaz eski Burgaz değil
 Lüleburgaz’da , 66,7 litre kaçak içki ele geçirildi.
Belediyeden meteorolojik uyarı
Bu haber 15 Mayıs 2019, Çarşamba 09:31 tarihinde eklendi. 444 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çiftçiler Günü törenle kutlandı

Lüleburgaz Ziraat Odası tarafından ‘Dünya Çiftçiler Günü’ olması dolayısıyla 14 Mayıs 2019 salı günü çelenk koyma töreni düzenlendi.
Çiftçiler Günü törenle kutlandı  

Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün tarafından Yeni Tören Alanı’nda bulunan Atatürk heykeline çelenk konulmasıyla başlayan tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Törene Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Lüleburgaz Ziraat Odası Yönetim Kurulu, CHP İlçe Başkanı Bülent Metin, İYİ Parti İlçe Başkanı Sibel Pişkin ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştiren Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün “14 Mayıs 1946 Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş tarihidir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği de bu kuruluşun üyesidir. 14 Mayıs yalnız bizde değil kuruluşa üye tüm ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Çiftçi, geçimini toprağı ekerek sağlayan kimsedir. Canlı ürün sorumluluğu, doğal şartların önceden belirli olmaması gibi faktörler, çiftçiliği zorlayıcı etkenlerdendir. İklim faktörlerine nasıl önlem alınması gerektiğini bilmek gerekir. Verimli tarım ürünleri, dört mevsim yaşanılan topraklarımızda birçok ürün yetişmesi mümkünken maalesef ki, dışa bağımlı durumdayız. Üretimlerimiz nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamamakta, şartları düzeltmek için ülkemizde son yıllarda azalan kırsal nüfusa bağlı olarak, azalan tarım ürünlerinin, üretimini artırmak ve çiftçilere rahat bir nefes almasını sağlamalıyız. Toprağın dilinden anlamalı, hasat sonrası, tohum seçimi pazar ihtiyaç bilinmeli, ona uygun zaman ve özellikte ürün yetiştirmeye pek çok konuda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. “ dedi.

Çiftçilik mesleğinin şartlarına da değinen Birgün en önemli şartın verimlilik olduğunu ancak ülkemizde bu konunun ihmal edildiğini belirtti.

Çiftçilik mesleğinde birçok risk alındığını söyleyerek sözlerine devam eden Birgün, “Ülkemizde çiftçi olmak için özel şartlara gerek yok.  Bir miktar araziye sahip, ekip biçilecek bilince sahip bir Ziraat Odasında Çiftçi Kayıt Sistemine kaydını yapan herkes çiftçilik yapabilir. Ancak çiftçiler birçok risk almakta ve ekonomik olarak zor durumdadırlar. Çiftçiler yeterli geliri elde edemezse bu mesleği yapmaları mümkün olmayacaktır. Ziraat milli ekonominin temelidir. Çiftçilik emek ve çaba isteyen bir meslektir. Emekleri ile bize zenginlik kazandıran tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Gününü kutlarım.” ifadelerini kulandı.

Buğra KAYA

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek