BİLSEM Çekya’dan mansiyon ödülü ile döndü
Salgın sonrası ilk Cuma namazı kılındı
20 yaş sınırlaması 18’e düşürüldü
Lüleburgaz’da gençlere sokağa çıktı
Bu haber 17 Nisan 2019, Çarşamba 09:40 tarihinde eklendi. 567 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çiğ Süt referans fiyatına 30 kuruş zam

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci’nin de katılımıyla 10 Nisan Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilen Ulusal Süt Konseyi Toplantısında Çiğ Süt Referans fiyatı 2 TL oldu.
Çiğ Süt referans fiyatına 30 kuruş zam  

Başkan Ali Dermenci, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Çiğ Süt Referans fiyatına 30 kuruş zam yapıldığını belirterek, “10 Nisan Çarşamba günü Ulusal Süt Konseyi’nin Ankara’da gerçekleştirdiği toplantı kapsamında Çiğ süt referans fiyatı litre başına 2 TL oldu. Tarım ve Orman Bakanlığımız çiğ süt destek fiyatını Ocak ayında olduğu gibi 25 kuruştan verirse süt üreticisi zarar etmeyecektir. Ulusal Süt Konseyinin en son Temmuz 2018 de toplanarak 1.70 TL/LT olarak belirlediği süt fiyatı Mart 2019’a kadar sabit kalmasıyla, artan girdi maliyetleri süt üreticilerini ciddi anlamda zorladı.

Artan girdi maliyetleri kapsamında hayvanlarını yeterince besleyemeyen üreticiler hayvanlarının döl problemleriyle de karşı karşıya kaldılar. Yeterli besin değerlerini alamayan hayvanların sağlık problemleri de arttı. Böylelikle yem fiyatına döl tutmama maliyeti ve veteriner maliyeti da eklenince, ne yazık ki süt üreticisi zararlarını telafi etmek için süt ineklerini kesime göndermek durumunda kaldı.

Çiğ süt referans fiyatı  süt-yem paritesi göz önüne alınarak kısa periyotlar halinde belirlenmeli. Yerinde sayan süt fiyatı artan yem fiyatına göre değerlendirmeli ve zarar edildiği durumda hemen müdahale edilmeli.

Yem fiyatlarına da müdahale edilmeli

Çiğ süt referans fiyatı bugün için 2 TL gibi görünse de maalesef ki yem sanayicisinin yaptığı ve yapacağı zamlarla kısa sürede tekrar maliyetin altında kalacaktır. Bunun için süt fiyatında nasıl referans fiyat belirleniyorsa, yem fiyatında da aynı şekilde referans fiyat belirlenme yoluna gidilmelidir. Eğer yem fiyatları zamlanmaya devam ederse süt üreticisi kısa zamanda yine aynı durumu gelecek ve zarar edecektir. Maalesef ki bu durum böyle devam ederse hayvancılık ciddi anlamda yapılamayacaktır.

Süt üreticilerimize hayırlı olsun

1 Mayıs-31 Aralık 2019 tarihleri arasında %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ sütün 1 Mayıs 2019 – 31 Aralık 2019 tarihlerinde litre başına 2,00 TL olmasının üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Cüneyt ÜNLÜSOY

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek