MHP’den gazetemize ziyaret
Bektaş Yavuz’a THK’dan plaket
22 umreci kutsal topraklara yola çıktı
Öder ailesinin acı günü
Bu haber 02 Nisan 2018, Pazartesi 09:26 tarihinde eklendi. 1166 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Kadın Kollarından kadın tiyatroculara destek

CHP Lüleburgaz Kadın Kolları Başkanlığı TBMM Başkanı tarafından kadın tiyatro sanatçıların sahneye çıkarılmamasına ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.
CHP Kadın Kollarından kadın tiyatroculara destek  

31 Mart 2018 Cumartesi günü CHP ilçe binasında önceki günlerde TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın ‘Meclis Sohbetleri’ programında kadın tiyatro sanatçılarının sahneye çıkmasının engellenmesi üzerine basın açıklaması düzenledi.

CHP Lüleburgaz Kadın Kolları Başkanı Neslihan Çokaklı yaptığı basın açıklamasında ‘’Hepimizin içini acıtan kadın sanatçıların sahne hakkını gasp eden İsmail Kahraman ve onun gibilerin anlayışının karşısındayız. Kadınları her ne kadar susturmaya ve yok etmeye çalışsalar da bizler buna izin vermeyeceğiz. Kadına, laikliğe, özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz,  sorumluların derhal istifa etmesini istiyoruz. TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi. 29 Mart günü gerçekleşen bu olay;  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz. Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin. Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz” dedi.

Buğra KAYA

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Uzmanındanal.com ---Yeni neslin alışveriş tercihi--