Selahattin Minsolmaz’dan hasta ziayreti
Kırklareli’nde Gastronomi Turu Düzenlenecek
Pazarcı esnafından Başkan Gerenli’ye destek
Lüleburgazspor işi ilk devrede bitirdi
Bu haber 03 Ocak 2018, Çarşamba 09:14 tarihinde eklendi. 1111 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Eğitim Sen “Öğretmenlerin maaş karşılığı haftalık 15 saatte eşitlensin”

Lüleburgaz Türk Eğitim Sen Temsilcisi Orhan Kılıç, yaptığı basın açıklamasında tüm öğretmenlerin maaş karşılığı haftalık 15 saatte eşitlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığına talepte bulunduklarını bildirdi.
Türk Eğitim Sen “Öğretmenlerin maaş karşılığı haftalık 15 saatte eşitlensin”

Kılıç yaptığı açıklamada, “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın ‘Aylık karşılığı ders’ görevi başlıklı 5.maddesinde okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerinin, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin ve atölye ve laboratuar öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları ders görevleri farklı saatlerde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye bağlı olarak da haftalık aynı miktarda derse girilmesine rağmen alınan ek ders ücretleri farklıdır.

19. Milli Eğitim Şurasında; bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması amacıyla ve Sendikamızın teklifi üzerine ‘Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saat olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır.’ şeklinde karar alınmıştır. Bu husus Toplu Sözleşme tekliflerimiz arasında da yer almaktadır. Aynı görevi yapan öğretmenlerin, alanlarının farklı olmasından dolayı aylık karşılığı girmek zorunda olunan haftalık ders saatleri ve buna istinaden ek ders ücretleri arasındaki bu farklılık adalet ve hakkaniyete uygun değildir. Söz konusu bu hüküm Anayasamızca koruma altına alınan ‘eşitlik ilkesine’ de aykırılık arz etmektedir.

Bu bağlamda, Türk Eğitim Sen olarak tüm öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerinin haftalık 15 saat olarak eşitlenmesi için Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı’nda acilen düzenleme yapılması hususunda Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunduk.” dedi.

 

Cüneyt ÜNLÜSOY

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Uzmanındanal.com ---Yeni neslin alışveriş tercihi--