MHP’den gazetemize ziyaret
Bektaş Yavuz’a THK’dan plaket
22 umreci kutsal topraklara yola çıktı
Öder ailesinin acı günü
Bu haber 26 Temmuz 2017, Çarşamba 09:27 tarihinde eklendi. 4002 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Basın çalışanları istatistikleri açıklandı

Basın İlan Kurumu (BİK), Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarda, 2017 yılına ait iller bazında asgari kadrolarında yer alan fikir işçilerinin cinsiyetleri ve eğitim durumlarına göre dağılımların olduğu istatistikleri açıkladı.
Basın çalışanları istatistikleri açıklandı

Kadın basın işçisi sayısı erkeklerden az

Verilere göre, Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz gazete sayısı 1.122. Bu verilerden hareketle Türkiye’de Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz gazetelerde toplam çalışan sayısının 8 bin 858 kişi. Bu sayının 6 bin 199’unu erkek çalışanlar, 2 bin 659’unu ise kadın çalışanlar oluşturuyor. Yine aynı istatistikte, Temmuz 2017 itibariyle bu çalışanların 3 bin 717’si sarı basın kartı sahibi olduğu bilgisi veriliyor.

İŞKUR işbaşı eğitim programı kapsamında, Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz gazetelerde çalışan sayısı 190’ı buldu. İstanbul, Balıkesir, Ankara, Bursa, Çanakkale ve Konya illeri İŞKUR işbaşı eğitim programları kapsamında en fazla istihdamın gerçekleştiği iller oldu. Türkiye çapında 81 ilin 54’ünde İŞKUR işbaşı eğitim programı kapsamında çalışanlar yer alıyor.

Çalışanların 1.464’ü iletişim fakültesi mezunu

BİK’in verdiği bilgilere göre, bu süreli yayınlarda çalışanların eğitim durumu verileri iletişim fakültesi mezunu sayısının 1.464, iletişimle ilgili meslek yüksekokullarından mezun sayısının ise 352 olduğunu gösterdi. Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarda ilk ve orta öğretim mezun sayısı ise 4 bin 946.

BİK, Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarla ilgili istatistikleri, TÜİK ile işbirliği çerçevesinde, kamuoyu ile paylaşmaya devam edecek.

 

Haber Merkezi 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Uzmanındanal.com ---Yeni neslin alışveriş tercihi--